Haber Detayı
04 Mart 2018 - Pazar 15:21 Bu haber 6769 kez okundu
 
Başbakan Binali Yıldırım: Konya Anadolu'nun Kalbidir
AK Parti Konya İl Teşkilatı'nın 6. Olağan Kongresine katılan Başbakan Binali Yıldırım, Zeytin Dalı Harekatı’ndaki şehitleri anarak, “Bu yiğitler, bu bayrak için bu vatan için canlarını verdiler" dedi.
Siyaset Haberi
Başbakan Binali Yıldırım: Konya Anadolu'nun Kalbidir

AK Parti Konya İl Teşkilatı'nın 6. Olağan Kongresi Büyükşehir Belediyesi Spor ve Kongre Merkezinde gerçekleştirildi. Hasan Angı başkanlığındaki tek listeyle girilen kongre AK Parti Genel Başkan Vekili ve Başbakan Binali Yıldırım'ın katılımıyla gerçekleştirildi.

Kongrede partililere hitap eden Başbakan Binali Yıldırım, Zeytin Dalı Harekatı'nın yürütüldüğü Afrin'de terörle mücadele ederken hayatını seve seve feda eden şehitler başta olmak üzere bütün şehitlere Allah'tan rahmet, gazilere hayırlı, uzun ömür diledi. Yıldırım, "Bu yiğitler, bu bayrak için bu vatan için canlarını verdiler. Onlara borcumuz var. Bu borcu ödemek için birliğimize, dirliğimize, kardeşliğimize gözümüz gibi sahip çıkacağız. 81 milyonu kardeş bileceğiz, kardeş olacağız. Aramıza ayrı gayrı, fitne fesat tohumu ekmek isteyenlere asla izin vermeyeceğiz" diye konuştu. Zeytin Dalı Harekatı'nda Mehmetçik\'in karadan ve havadan büyük ve başarılı operasyon yürüttüğünü bildiren Yıldırım, "Afrin çevrelenmiş durumda. Sınırlarımıza yakın bölgelerin tamamını terör yuvalarından temizledik. Şimdi Mehmetçik'imiz özel harekatçılar, jandarmamız, polisimiz, güvenlik korucularımız ve Özgür Suriye Ordusu'na ait yiğitler adım adım Afrin'e ilerliyor. Nerede bir terör tehdidi varsa o bizim için hedeftir; bugün Afrin yarın bir başka yer. Nerede bu ülkenin sınırlarına, bu milletin can ve mal güvenliğine, toprak bütünlüğümüze yönelik bir tehdit olursa orada oluruz ve o tehdidi bertaraf ederiz" ifadelerini kullandı.

"DAHA ÇOK GAYRET EDECEĞİZ, DEMOKRASİMİZİ DAHA DA GÜÇLENDİRECEĞİZ"

Hazreti Mevlana'nın, "Dağınıklık, perişanlık, insanların birbirleriyle anlaşamamaları, hep nifaktan, ikiyüzlülükten meydana gelir. Rahatlık, huzur, kutluluksa birlikten doğar. Bir memlekette birlik olmazsa o memleket perişan olur" sözünü hatırlatan Yıldırım, şunları söyledi: "Bu nasihata kulak veriyoruz. İşte burada 81 milyonun kardeşliğini görüyoruz. Türk, Kürt, Arap, Çerkez, Boşnak, Alevi, Roman, Sünni hep biriz, beraberiz. Biz birlikte Türkiye'yiz. Daha çok gayret edeceğiz, demokrasimizi daha da güçlendireceğiz. Çok çalışacağız, ülkemizi ve bayrağımızı çok daha yükseklere çıkaracağız. İşte o zaman aziz şehitlerimize borcumuzu ödemiş oluruz."

“KONYA ANADOLU’NUN KALBİDİR”

Konya'nın, Anadolu'nun kalbi olduğunu, Hazreti Mevlana, Şems-i Tebrizi, Sadreddin Konevi gibi Anadolu'nun, Selçuklu'nun ve Cumhuriyet'in manevi mimarlarının bu şehirde bulunduğunu belirten Yıldırım, " Konya'nın, Türkiye'ye kazandırdığı lider, 28 Şubat'ta vefatının seneidevriyesini andığımız cennet mekan Necmettin Erbakan hocamızı da rahmetle anıyoruz" dedi.

"ONUN TEK BİR DERDİ VARDI; DEĞERLERİYLE BARIŞIK BİR TÜRKİYE"

Erbakan'ın, Türkiye'nin zor şartlarında siyaset yaptığını hatırlatan Yıldırım, "Bütün baskılara, tehditlere, imkansızlıklara rağmen hocamız, duruşunu bozmadan davasını anlattı. Onun tek bir derdi vardı; değerleriyle barışık bir Türkiye. O, Türkiye'nin birliği, beraberliği, kardeşliği için çalıştı. Çatışmayı gerilimi değil emeği, alın terini, Hakk'ı esas aldı" diye konuştu.

“28 ŞUBAT SİYASİ TARİHİMİZDE KARA BİR LEKEDİR“

28 Şubat sürecinde siyasete ve demokrasiye doğrudan müdahale edildiğini, halkın seçtiği hükümetin zorbalıkla düşürüldüğünü dile getiren Yıldırım, "28 Şubat siyasi tarihimizde kara bir lekedir. Sermaye, medya, sivil toplum kuruluşları da ne yazık ki bu darbeye destek verdi. Darbeciler, yaptıkları işin bin yıl süreceğini iddia ettiler ancak zulüm ile abat olan er geç berbat olur. Her kim siyasi iradeye, millet iradesine karşı çıkarsa yaptığının hesabını da mutlaka verecek. Bu zilleti yapanlar unutuldu ancak bu ihaneti yapanları bu millet unutmayacak. Uydurdukları irtica yaftasıyla milletin değerlerine saldırdılar. Vatanın öz evlatlarına ülkeyi dar ettiler" ifadelerini kullandı.

“KONYA, ANADOLU\'NUN ÇİMENTOSU OLDU”

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimini sırasında Konya'nın da 81 milyon vatan evladı gibi dimdik durduğunu, darbecilere darbeyi vurduğunu söyleyen Yıldırım, şunları kaydetti: "Konya, o gün ay yıldızlı bayrağı indirtmedi, ezanları dindirtmedi. Kadın erkek, genç yaşlı meydanlara indiniz demokrasiye sahip çıktınız. Cumhurbaşkanımıza, milletin adamı Recep Tayyip Erdoğan'a sahip çıktınız. FETÖ'cü hainlerin, onların arkasındaki şer odaklarının oyunlarını bozdunuz. Konya her zaman demokrasiden yana oldu. Konya, Anadolu'nun çimentosu oldu. Konya hiçbir zaman desteğini bu kutlu yürüyüşte bizden eksik etmedi. Her seçimde rekor destek verdiniz. Sağ olun, var olun sevgili kardeşlerim."

KONYA YATIRIMLARINI ANLATTI

Konya yatırımlarını da anlatan Başbakan Yıldırım, şöyle konuştu: “Biz Konya'yı biliriz, Konya da bizi bilir. Konya'nın nereden nereye geldiğini en iyi siz bilirsiniz. Konya'ya 16 yılda 44 milyar yatırım ve destek verdik. Konya'da bugün 550 bin sigortalı çalışan ve 46 binden fazla işyeri var. 2003'e kadar Konya'da sadece 167 km bölünmüş yol vardı. Biz onun üzerine 946 km bölünmüş yol yaptık. Konya'nın şehir hastanesini tamamlıyoruz. Bin yataktan fazla kapasitesi var. Metronun ihalesini de bu sene yapacağız. Konya'da Yüksek Hızlı Tren Garı'nın sözünü verdik. Lojistik Merkezi'nin sözünü verdik. Bunların inşaatına devam ediyoruz. Karaman-Konya Hızlı Trenini de bu sene açıyoruz. Karaman'dan Mersin'e hızlı tren projesinin birinci bölümü başladı. Kayseri-Nevşehir-Konya-Antalya demiryolu projesinin de etüdünü yapıyoruz. Çevre yolunun birinci bölümü bitti, ikinci etabın ihalesini yaptık, çalışmalarını yaptık. Üçüncü etap ve devamında proje tamamlanacak. Ankara'nın çevre yolundan daha uzun bir çevre yolu olacak. Konya-Ankara arasındaki seyahatlerin artık yüzde 80'i hızlı trenle yapılıyor.”

KONYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ÖRNEK ÇALIŞMALAR YAPIYOR

Konuşmasında Konya Büyükşehir Belediyesi’nin de örnek çalışmalar yaptığına değinen Başbakan Yıldırım, “Şehre girerken gurur duydum. Her yer pırıl pırıl, tertemiz. Konya'ya hizmet bizim için şereftir. Konyalı iş adamlarının başarılarının daha da artmasını istiyoruz. Türkiye'nin değerlerine değer katan kim varsa başımızın tacıdır. Bizi bugüne kadar mahcup etmediniz. Hep arkamızda yanımızda oldunuz, sağolun varolun” diye konuştu. 

Kaynak: (BGRT) - Beyşehir Göl Radyo Televizyonu A.Ş. Editör: BGRT
Etiketler: Başbakan, Binali, Yıldırım:, Konya, Anadolu'nun, Kalbidir,
Yorumlar
Haber Yazılımı