Haber Detayı
01 Haziran 2021 - Salı 15:24 Bu haber 1929 kez okundu
 
Orman Köylüsü Elektrik Enerjisini Güneşten Sağlayacak
HÜYÜK - Hüyük ilçesine bağlı Suludere Mahallesi’nde de projeden istifade edecek mahalle sakinleri, elektrik faturası ödemekten kurtulacak.
Bölgeden Haberi
Orman Köylüsü Elektrik Enerjisini Güneşten Sağlayacak

HÜYÜK - Hüyük ilçesine bağlı Suludere Mahallesi’nde de projeden istifade edecek mahalle sakinleri, elektrik faturası ödemekten kurtulacak.

Enerji tasarrufuyla çevrenin korunması konusunda önemli adımlar atan Orman Genel Müdürlüğü’nün, Uluslararası Güneş Enerjisi Derneği Türkiye Bölümü (GÜNDER) ile Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) iş birliğiyle hayata geçirilen orman köylerinde (ORKÖY PV) solar fotovoltaik sistemler elektrik üretimi projesi Konya’da da hayata geçiriliyor.

Konya Orman Bölge Müdürlüğü’nün proje kapsamında başlattığı çalışmalara bir yenisi Hüyük ilçesinde Suludere Mahallesi’nde eklendi.

Orman Bölge Müdürlüğü ORKÖY Şubesi görevlilerinden Hakan Öğüt, projeden istifade etmek isteyen mahalle sakinlerine müracaatlarından önce proje hakkında ayrıntılı bilgiler verdi, ardından kura çekimi gerçekleştirildi.

Çatı tipi güneş enerjisinden elektrik üretim projesi kapsamında Suludere Mahallesi’ni de çalışma programına aldıklarını dile getiren Öğüt, yerleşim merkezinde yaşayanların daha önce de ORKÖY projelerinden yararlandığını hatırlatarak, “Bu projemiz 1,5 kWh’lık 6 panelden oluşan güneş enerjisinden elektrik üretimi projesi. Bu proje için ödeneğimiz 23 bin lira. Bunun yüzde 20’lik kısmı ORKÖY hibesi, kalan yüzde 33’lük kısmı ise UNDP yani dış destekli. 23 bin liralık bir kredi veriyoruz, karşılığında siz 13 bin liraya yakın bir tutarı geri ödeme yapıyorsunuz. Yani yüzde 50’ye yakın bir hibe sözkonusu. Diğer ORKÖY projelerinde bu hibe miktarı yüzde 20 idi, bu proje için kalan 13 bin lirayı ise 7 yılda 7 eşit taksitle ve faizsiz olarak ödüyorsunuz. Ancak, bu projeden istifade edebilmek için de bazı şartları taşımanız gerekiyor” dedi.

Sunumun ardından ön başvurusu kabul edilen 19 mahalle sakini daha sonra sıralamanın belirlenmesi için yapılan kur’a çekimine katıldı.

Suludere Mahallesi Muhtarı Mustafa Erdoğan, mahalle sakinlerinin son iki yılda farklı ORKÖY projelerinden istifade ettiğini hatırlatarak, yaptıkları girişimler üzerine bunlara bir yenisinin eklendiğini söyledi.

Mahallede “kendi elektriğini kendin üret” sloganıyla hayata geçirilecek GES projesinden 19 çiftçinin istifade edeceğini vurgulayan Erdoğan, ORKÖY projelerinden bugüne kadar 100’e yakın mahalle sakininin yararlandığını kaydetti.

Erdoğan, “İnşallah mahallemizde hayata geçirmeyi planladığımız yeni projeler de yolda. Elektrik çiftçimiz için önemli bir girdi ve maliyetti. Şimdi projeden yararlanan hemşerilerimiz bu maliyetten önemli ölçüde kurtulacak. Bu anlamda, ORKÖY şubemizden de Allah razı olsun. Her türlü imkanları sağladılar ve memnunuz. Devletimiz üretenin her zaman yanında ve bu projelerle insanlar da daha çok çalışmaya teşvik ediliyor” dedi.

Kaynak: (BGRT) - Beyşehir Göl Radyo Televizyonu A.Ş. Editör: BGRT
Etiketler: Orman, Köylüsü, Elektrik, Enerjisini, Güneşten, Sağlayacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı