Haber Detayı
27 Kasım 2021 - Cumartesi 10:29 Bu haber 1836 kez okundu
 
2022 yılının vergi, ceza ve harç zamları
BEYŞEHİR - Çeşitli vergi ve harçlarla ilgili kanunlarda yer alan vergi, harç ve ceza tutarları, 2022 yılı için yüzde 36,2 oranında artacak.
Ekonomi Haberi
2022 yılının vergi, ceza ve harç zamları

BEYŞEHİR - Çeşitli vergi ve harçlarla ilgili kanunlarda yer alan vergi, harç ve ceza tutarları, 2022 yılı için yüzde 36,2 oranında artacak.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın (Gelir İdaresi Başkanlığı), Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Tebliğde Vergi Usul Kanunu'nun ilgili maddesinde yeniden değerleme oranının, yeniden değerleme yapılacak yılın ekim ayında (ekim ayı dahil) bir önceki yılın aynı dönemine göre Türkiye İstatistik Kurumu’nun yurt içi üretici fiyat endeksinde meydana gelen ortalama fiyat artış oranı olduğu belirtilerek, bu oranın Bakanlıkça Resmi Gazete ile ilan edileceği hükmünün yer aldığı ifade edildi.

VERGİ, HARÇ VE CEZA TUTARLARI YÜZDE 36,2 ORANINDA ARTACAK

Bu kapsamda yeniden değerleme oranının 2021 için yüzde 36,2 olarak tespit edildiği aktarılan tebliğde, söz konusu oranın 2021 yılına ait son geçici vergi dönemi için de uygulanacağı belirtildi.

Buna göre çeşitli vergi ve harçlarla ilgili kanunlarda yer alan vergi, harç ve ceza tutarları belirlenen yüzde 36,2 oranında artacak.

Öte yandan bu konuda daha önce yayımlanan tebliğlerin yürürlükte kalacağı da belirtildi.​​​​​​​​​​​​​​

CUMHURBAŞKANI DÜŞÜREBİLİR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu rakamı düşürme veya artırma yetkisi bulunuyor.

Ancak değişiklik olmaması durumunda yeni yılda Motorlu Taşıtlar Vergisi, ehliyet-pasaport harçları ve trafik cezaları bu oranda artış gösterecek.

2022 yılında uygulanacak olan vergi, harç ve ceza tutarları, yıl sonunda Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından son halini almış olacak.

Kaynak: (BGRT) - Beyşehir Göl Radyo Televizyonu A.Ş. Editör: BGRT
Etiketler: 2022, yılının, vergi,, ceza, ve, harç, zamları,
Yorumlar
Haber Yazılımı