Haber Detayı
18 Ekim 2021 - Pazartesi 10:38 Bu haber 1143 kez okundu
 
Muşmal, Konya Kitap Günleri’nde Kitapseverlerle Buluştu
Beyşehirli tarihçi Prof.Dr.Hüseyin Muşmal, Konya’da devam eden Konya Kitap Günleri’nde kitap severlerle buluştu.
Eğitim-Kültür Haberi
Muşmal, Konya Kitap Günleri’nde Kitapseverlerle Buluştu

Beyşehirli tarihçi Prof.Dr.Hüseyin Muşmal, Konya’da devam eden Konya Kitap Günleri’nde kitap severlerle buluştu.

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından Selçuklu Kongre Merkezi’nde düzenlenen, 1 milyondan fazla kitap, 250 yayınevinin yer aldığı ve 24 Ekim’e kadar açık kalacak Konya Kitap Günleri’nde okurlarıyla buluşacak 450 önemli yazar arasında; Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Rektör Yardımcısı olarak görev yapan Beyşehirli tarihçi Prof.Dr.Hüseyin Muşmal da yer aldı.

Prof.Dr. Muşmal, 219 Nolu Selçukya Standı’nda biraraya geldiği okurları için kitaplarını imzaladı.

Önemli söyleşi programlarına da evsahipliği yapan Kitap Günleri’nde Prof.Dr.Muşmal, Selçuklu Kongre Merkezi Malazgirt Salonu’nda katıldığı söyleşi bölümünde ise Konya’dan yurtdışına kaçırılan tarihi eserler ile müzeciliği de anlattı.

Yeni tip koronavirüs salgını döneminde 3 önemli esere birden imza atan Prof.Dr.Muşmal, Osmanlı tarihine yönelik önemli çalışmalarla birlikte son olarak kaleme aldığı “Türkiye’de Müzecilik” adlı eserlerini de yayımlayarak tarihçiler ile tarih meraklılarının istifadesine sunmuştu.

Konya Kitap Günleri kapsamında kongre merkezinde çok sayıda atölye çalışması, söyleşi ve imza günü düzenleniyor. Kitap Günleri, 24 Ekim’e kadar 10.00-21.00 saatleri arasında kitapseverlerin ziyaretine açılacak.

PROF.DR.HÜSEYİN MUŞMAL KİMDİR?

1977 yılında Beyşehir İlçesi’nde dünyaya gelen Muşmal, ilk (1987) Orta (1990) ve Lise öğrenimini Beyşehir’de tamamladı (1993). Lisans eğitimini 1993-1997 yılları arasında Selçuk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nde tamamlayan Muşmal, 1998 yılında SÜSBE Tarih Anabilim Dalı Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı’nda Araştırma Görevlisi olarak göreve başladı.

1999 yılında aynı üniversitenin tarih bölümünde görevlendirilen Muşmal, SÜSBE Tarih Anabilim Dalı Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı’nda Doç. Dr. Bayram Ürekli’nin danışmanlığında “XVII. Yüzyılın İlk Yarısında Konya’da Sosyal ve Ekonomik Hayat (1640-1650)” adındaki çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı (2000). Aynı enstitüde Prof. Dr. Bayram Ürekli’nin danışmanlığında “XIX. Yüzyılın İlk Yarısında Beyşehir ve Çevresi’nin Sosyal ve Ekonomik Yapısı (1790-1864)” isimli çalışmasıyla doktorasını bitirdi (2005).

2007 yılı ocak ayında, Selçuk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Yakınçağ Tarihi kürsüsüne Yrd. Doç. Dr. olarak atanan Muşmal, 28 Ocak 2011 tarihinde Doçent, Ocak 2017’de Profesör oldu.

2018 yılı başında Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nde görevlendirilen Muşmal, Nisan 2021'de Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Rektör Yardımcılığı görevine atandı. Hüseyin Muşmal halen bu görevini sürdürmektedir.

ESERLERİ...

Alanıyla ilgili çok sayıda yayın üreten Muşmal’ın 'Yabancıların İzinde Osmanlı: Konya ve Çevresinde Araştırma Yapan Yabancılar (1876-1914)' isimli ilk kitabı 2009 yılı Nisan ayında Konya’da Me-Sa yayınları arasından çıkmıştır.

'Osmanlı Eski Eser Politikası: Konya Vilayeti Örneği (1876-1914)' ismindeki ikinci kitabı ise Kömen Yayınları arasında 2009 yılı ekim ayında yayımlandı. Alanındaki bir diğer kitabı Yüksek Lisans Öğrencisi Berna Burcu Korucu ile birlikte 'Beyşehir Gölü ve Adaları'nda Hayat' adıyla 2014 yılında Palet yayınları arasından çıkmış, uzmanlık alanıyla ilgili dördüncü kitabı ise Doktora Öğrencisi İrem Gürbüz ile birlikte 'Sultanın Camisi: Aziziye' ismiyle 2020 yılında Karatay Belediyesi tarafından yayımlanmıştır.

Alanla ilgili 'Türkiye’de Müzecilik 1839-1938' isimli 5. Eseri Selenga Yayınları arasında bu yıl yayımlanmıştır. Editörlüğünü yaptığı 'Tarih, Kültür, Sanat, Turizm, sanayi ve Ticaret Şehri Beyşehir' adlı eser de geçtiğimiz günlerde alana kazandırılmıştır.

Muşmal’ın akademideki önemli çalışmaları Osmanlı dönemi şehir tarihi, eski eser politikası ve arkeolojik faaliyetler gibi alanlarda olup bu konular üzerine yazılmış 100’ün üzerinde ulusal, uluslararası makaleleri ve tebliğleri vardır.

Prof. Dr. Hüseyin Muşmal ayrıca şiir, hikâye, deneme gibi alanlarda da ürünler vermekte, köşe yazıları yazmaktadır. Yazarın serbest şiirlerinden oluşan ilk şiir kitabı 2010 yılında 'Kime Ne' ismiyle, ikinci şiir kitabı 2011 yılında 'Hecelerimin Cümlesi' ismiyle Konya'da, üçüncü kitabı 'Bir Elif Miktarı' ismiyle 2013 yılında Ankara’da yayımlanmıştır. Muşmal'ın 'Berlin Günlüğü' isminde 2011 yılı sonunda Konya’da yayımlanmış bir de seyahat-anı kitabı bulunmaktadır.

Prof.Dr. Hüseyin Muşmal, yazar Fatih Babaoğlu ile 2015 yılı Mart ayında, Beğ ve Kasım ayında Sultan, 2016 yılında ise Seyyid adıyla Eşrefoğulları Beyliği dönemini ele alan üç ayrı roman yayımlamıştır.

Muşmal’ın yine aynı yazarla 2018 yılında yayımlanmış Esatir, 2019 yılında yayımlanmış Rivayet adında iki Roman-Hikâye çalışması da bulunmaktadır. Yazarın, Fatih Babaoğlu ile birlikte hazırladığı Makalat isimli eseri ile son yıllarda ürettiği şiirlerinden oluşan Zümrüdü Anka isimli 16. Kitabı yayımlanmayı beklemektedir.

Kaynak: (BGRT) - Beyşehir Göl Radyo Televizyonu A.Ş. Editör: BGRT
Etiketler: Muşmal,, Konya, Kitap, Günleri’nde, Kitapseverlerle, Buluştu,
Yorumlar
Haber Yazılımı