Haber Detayı
06 Ocak 2021 - Çarşamba 10:38 Bu haber 1762 kez okundu
 
Balıkçılar sisli havalarda teknolojiden yararlanıyorlar
BEYŞEHİR - Beyşehirli balıkçılar, görüş mesafesinin düştüğü sisli günlerde cep telefonlarına yükledikleri navigasyon uygulamasını kullanıyor
Yaşam Haberi
Balıkçılar sisli havalarda teknolojiden yararlanıyorlar

BEYŞEHİR - Beyşehirli balıkçılar, görüş mesafesinin düştüğü sisli günlerde cep telefonlarına yükledikleri navigasyon uygulamasını kullanıyor

Beyşehir ilçesinde, geçimini Beyşehir Gölü'nden tatlı su balığı avı yaparak sağlayan balıkçılar, sisli havalarda avlanmaya çıktıklarında yönlerini cep telefonlarındaki navigasyon uygulaması sayesinde bulabiliyor.

Beyşehir'de günlerdir aralıklarla etkili olan yoğun sisten balıkçılık faaliyetleri de olumsuz etkileniyor.

Sisli havalar nedeniyle görüş mesafesinin çok düşmesi üzerine birçok balıkçı mesaisine ara verirken, bazı balıkçılar ise sisli havaya rağmen fazla açıklara gitmeden faaliyetlerini sürdürüyor.

Beyşehirli balıkçı Mehmet Uyar, yaptığı açıklamada, sisli havalarda da göl sularında avlanmaya devam ettiklerini belirtirken, kaybolmamak için kıyılardan çok uzaklara gitmediklerini belirtti.

Göl kıyılarına yakın yerlere ağ serip avlanmaya çalıştıklarını vurgulayan Uyar, "Sisli havalarda avlanan balıkçılar olarak göl üzerinde yönümüzü kaybedip kaybolmamak için cep telefonlarımızda yüklü bulunan navigasyon uygulamalarından yararlanıyoruz. Uzun yıllar önce bir kez başıma siste kaybolma gibi böyle bir olay geldi ama teknolojinin verdiği bu imkanları kullanmaya başladıktan sonra artık bu tür sorunlar yaşamıyoruz. Sisli havalarda görüş mesafesinin düşmesi nedeniyle çok açıklara gidilirse yönünüzü kaybedip kaybolma ihtimaliniz yüksek. O yüzden, tüm balıkçıların ya bugünlerde ava çıkmaması ya da limanlarına yakın yerlerde avlanarak navigasyon uygulamalarından istifade etmesi çok önem taşıyor" dedi.

Haber: Ali Rıza Önses

Kaynak: (BGRT) - Beyşehir Göl Radyo Televizyonu A.Ş. Editör: BGRT
Etiketler: Balıkçılar, sisli, havalarda, teknolojiden, yararlanıyorlar,
Yorumlar
Haber Yazılımı