Haber Detayı
14 Ağustos 2020 - Cuma 10:21 Bu haber 3817 kez okundu
 
Beyşehir'de Biçerdöverlere Takılan GPS ile Hasat Hırsızlığı Önledi
BEYŞEHİR - Beyşehir Kaymakamlığı, Beyşehir İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü organizesi ile İlçede faaliyet gösteren 186 adet Biçerdöver’e GPS takip cihazı takıldı.
Güncel Haberi
Beyşehir'de Biçerdöverlere Takılan GPS ile Hasat Hırsızlığı Önledi

BEYŞEHİR - Beyşehir Kaymakamlığı, Beyşehir İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü organizesi ile İlçede faaliyet gösteren 186 adet Biçerdöver’e GPS takip cihazı takıldı.

Beyşehir ilçesinde geçtiğimiz yıllarda çok miktarda görülen hububat hasat hırsızlığına karşı Beyşehir Kaymakamlığı İlçe Tarım Komisyonu tarafından alınan karar ile ilçedeki tüm biçerdöverlere GPS takip cihazı takıldı, ayrıca biçerdöverlere biçim saati uygulamasına geçildi.

GPS takip cihazı ile biçerdöverlerin tarımsal arazilerdeki çalışma yerleri, saatleri, biçim zamanları kontrol altında alındı. GPS takip cihazları takılmasından sonra hububat hasat hırsızlığı da önlenmiş oldu. Konu ile ilgili bilgi veren Beyşehir İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Kaya “ Kaymakamımız Sayın Yusuf Özdemir Bey’in Başkanlığında İlçe Tarım Komisyonumuzca aldığımız karar ile ilçemizdeki Biçerdöverlere GPS takip cihazı takılmıştır. İlçemizde 186 Biçerdövere GPS takip cihazı takılarak takip işlemleri gerçekleştirildi. GPS ile takipte hem mobil uygulamada cep telefonları ile hem de bilgisayar uygulaması ile web tabanlı olarak takip edilebiliyor. GPS uygulaması ile birlikte biçerdöver hasat zamanlarına da düzenleme yapılması hem hasat hırsızlığını hem de dane kayıplarını ciddi oranda azaltmıştır. Biçerdöverle hasat kontrollerimizde etkinliğimiz artmıştır. İlçemizde hububat hasat dönemi sonuna yaklaştığımız şu günlerde GPS uygulamasından sonra hasat hırsızlığı vakası meydana gelmemiştir. Takip Sistemi hem bizlerin hem de kolluk kuvvetlerimizin işlerini bir hayli kolaylaştırmıştır. Türkiye genelinde ilk defa uygulamaya geçtiğimiz sistem diğer il ve ilçelerimize örnek bir uygulama olmuştur. Hububat hasat hırsızlığının sona ermesi ile bölge çiftçileri rahat bir nefes almış oldu“ dedi.

Kaynak: (BGRT) - Beyşehir Göl Radyo Televizyonu A.Ş. Editör: BGRT
Etiketler: Beyşehir'de, Biçerdöverlere, Takılan, GPS, ile, Hasat, Hırsızlığı, Önledi,
Yorumlar
Haber Yazılımı