Haber Detayı
11 Şubat 2020 - Salı 14:23 Bu haber 6613 kez okundu
 
Beyşehir'de elektroşokla balık avına rekor ceza
BEYŞEHİR - Gölde elektroşok yöntemiyle suya elektrik akımı vererek yasa dışı balık avı yapan ve av tüfekleriyle de su kuşlarını vuran 5 kişiye üç farklı kanun maddesinden işlem yapılarak toplamda 420 bin 120 liralık idari para cezası uygulandı.
Güncel Haberi
Beyşehir'de elektroşokla balık avına rekor ceza

BEYŞEHİR - Beyşehir Gölü’ndeki adada elektroşok yöntemiyle yasa dışı olarak balık avı yaptığı iddia edilen 5 kişi düzenlenen nefes kesen operasyonla yakalandı. Avcıların balık avı esnasında göl üzerinde av tüfeğiyle ördek avı da yaptığı belirlendi. 5 şahısa üç farklı kanun maddesinden işlem yapılarak toplamda 420 bin liralık idari para cezası uygulandı.

Edinilen bilgiye göre, göle kıyısı bulunan Gölkaşı Mahallesi’nden adaya giden avcılar tarafından gece saatlerinde elektroşok yöntemiyle suya elektrik akımı vermek suretiyle yasa dışı balık avı yapıldığı ihbarı üzerine harekete geçen Beyşehir İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri çalışma başlattı.

Gölkaşı Mahallesi avlak sahasına gelen jandarma ekipleri, burada gece saatlerinde pusuya yatarken  gece dürbünü ile saatlerce süren yasa dışı avcılığı takip altına aldı. Ekipler, önce şantiye mevkisinde bulunan göl kıyısındaki sazlıklar arasında ışık olduğunu belirledi. Ardından belirtilen mevkide elektroşokla balık avı yönteminde kullanılan kepçelerin suya daldırılarak avlanma faaliyetleri yapıldığını  tesbit eden ekipler, Kıstıfan Adası’nın batı tarafından bulunulan sazlıklara doğru geniş bir alanın bu amaçla kullanıldığını saptadı.

Jandarma ekipleri sabaha kadar devam eden takibin ardından günün aydınlanması ile birlikte de takibini sürdürdü. Sabah saatlerinde faaliyetine ara veren kişilerin karşıdaki Kıstıfan Adası’na çıkarak ateş yaktıklarını tesbit etti. Bu arada, Gölkaşı limanında da bir araçtan inen birisi başında kafa lambası olan 3 kişinin balıkçı teknesiyle birlikte sazlıklar arasına girerek elektroşokla av yapılan  filikanın yanına doğru  gittikleri belirlendi. Sazlar arasına gizlenen filikanın yerinin tesbit edilmesinin ardından nokta olarak belirlenmesi için Jandarma ekipleri, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünden tekne  ve drone desteği talebinde bulundu.

Su ürünleri görevlilerinin de bu süreçten sonra eşlik etmeye başladığı denetimlerde, takip edilen balıkçı teknesinin sazlıklar arasında gizlenin filikanın yanından ayrılmasının ardından tekne ile birlikte göl üzerinde harekete geçen ekipler,  silah seslerinin de duyulduğu adaya doğru yönlendi.

 Ada kıyısındaki sazlık alanlara gelindiğinde kendilerine yaklaşan bir teknenin olduğunu gören  şahısların, balıkçı teknesinin içerisinde bulunan malzemeleri sazlık içerisine atarak seyre devam ettikleri fark edildi. Kaçmaya çalışan balıkçı teknesinin içerisinde bulunan T.D., A.Ö., H.Ç., K.A. ve D.A. kısa sürede durdurulan teknede yakalandı. Teknenin seyir yaptığı bölgede yapılan arama ve kontrollerde önce göl içerisinde tüfekle vurulmuş ve saçma izleri olan, kanamaları devam eden 2 adet sakar meke ve 1 adet  elma baş patka ördek bulundu.  Ördeklere yaklaşık 5 metre mesafede ise göl içerisine atılmış av tüfekleri ele geçirildi.

Aramalarda ayrıca av tüfeklerinin bulunduğu mevkiye yaklaşık 15 metre mesafede sazlık alanda birbirine 2 metre mesafede içerisinde çok sayıda sazan balığı olan iki ayrı çuval fark edildi.  Çuvalların sudan çıkarılmasının ardından sazlar arasına gizlenmiş filikada bulundu. Filikanın içerisinde elektroşok yöntemiyle kullanılan balık toplama filesi ile yakınında yaklaşık 4 metre uzunluğunda akü bağlantı kablosu ele geçirildi. Avcıların göl sularına attıkları elektroşokla avcılıkta kullanılan akü ve invertör adlı cihaz ise yapılan tüm aramalara rağmen alanın sık sazlık, göl dibinin otluk ve bataklık olması sebebiyle bulunamadı.

Ekipler denetimlerde elektroşok yöntemiyle avlandığı belirlenen 120 kilo sazan balığı,   ateşli silahla vurulmuş 2 adet sakar meke ve 1 adet ermabaş patka ördek  ile 1 filika, ruhsatsız 3 otomatik   ve takozsuz av tüfeği, çok sayıda fişek, kepçe, kafa ışığı ve akü bağlantı kablolarına el koydu.

Denetimde yakalanan aralarında bir kamu kurumunda çalışan memurun da aralarında bulunduğu 5 şahısa sulara elektrik akımı vermek suretiyle aynı zamanda milli park sahası olan Beyşehir Gölü’nün ekolojik ve biyolojik dengesini bozmak suretiyle tahrip ettiği gerekçesiyle Doğa Koruma ve Milli Parklar Beyşehir Şefliği tarafından 2872 sayılı çevre kanununun ilgili maddeleri gereğince kişi başı 73  bin 744  liralık cezai işlem uygulandı.

 Şahıslara av tüfekleriyle vurdukları su kuşu ve ördekler ile ilgili olarak tazminat bedelleri de dahil olmak üzere kişi başı 6 bin 293 liralık ceza kesildi. Ayrıca, 1380 sayılı su ürünleri kanununa muhalefet ettiği gerekçesiyle İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından da 4 bin liralık idari para cezası uygulandı. Böylece kişi başı  uygulanan ceza  miktarı 84 bin 37 lira olurken, toplamda 5 kişiye uygulanan ceza 420 bin 185 liraya ulaştı.

Kaynak: (BGRT) - Beyşehir Göl Radyo Televizyonu A.Ş. Editör: BGRT
Etiketler: Beyşehir'de, elektroşokla, balık, avına, rekor, ceza,
Yorumlar
Haber Yazılımı