Haber Detayı
12 Eylül 2020 - Cumartesi 17:23 Bu haber 4094 kez okundu
 
Beyşehir Devlet Hastanesi”nde “İmmün Plazma” Tedavisi Dönemi
Yeni Devlet Hastanesi’nde yoğun bakım ünitesinde 3.basamak erişkin yoğun bakımının da hizmete açılması sonrasında Kovid-19 tanısı konulanlar için gerekli görülen hastalar için immün plazma tedavisine de başlandığı bildirildi.
Sağlık Haberi
Beyşehir Devlet Hastanesi”nde “İmmün Plazma” Tedavisi Dönemi

Yeni Devlet Hastanesi’nde yoğun bakım ünitesinde 3.basamak erişkin yoğun bakımının da hizmete açılması sonrasında Kovid-19 tanısı konulanlar için gerekli görülen hastalar için immün plazma tedavisine de başlandığı bildirildi.

Beyşehir Devlet Hastanesi Başhekimi Uz.Dr.Sıtkkı Küçükbuzcu, yaptığı açıklamada, hastanede 3.basamak yoğun bakım biriminin de hizmete girmesinin ardından yoğun bakım hizmetlerinin en üst düzeye çıkmasını sağladıklarını vurgulayarak,  sonrasında Kovid-19 tanısı konulan hastalardan gerekli olanlar için immün plazma tedavisine başladıklarını söyledi.

Kovid-19 tedavisinde immün plazma tedavisinin de uygun hastalarda tedaviye önemli katkı sağlamakta olduğunu anlatan Dr.Küçükbuzcu, “Bu tedavinin mantığı Kovid-19 hastalığını geçirip iyileşen kişilerden aferez yöntemiyle elde edilen plazma konsantrelerin alınıp, hastaya kullanılması esasına dayanmaktadır.”dedi.

Daha önce Kovid-19 dolayısıyla Beyşehir Devlet Hastanesi’nde yatmakta olup immün plazma tedavisi gerekenleri il merkezine göndermek durumunda kaldıklarını anımsatan Dr.Küçükbuzcu, bunun önüne geçebilmek için yapılan çalışmalar neticesinde plazma tedavisinin de Beyşehir’de uygulanabilir hale geldiğini belirterek, “Bu bağlamda Kovid 19 tanısı alıp iyileşmiş vatandaşlarımızdan plazma bağışı için tarafımıza başvurmalarını ve bu konuda duyarlılıklarını istirham ediyoruz. Bu konuda katkısı olan hekimlerimize, sağlık personellerimize ayrı ayrı teşekkür ediyorum.”ifadelerini kullandı.

YÜKSEK AKIMLI OKSİJEN TEDAVİSİ DÖNEMİ DE BAŞLIYOR

Hastane Başhekimi Dr.Küçükbuzcu ayrıca, kovid-19 salgını döneminde, hastalığı ağır geçiren vatandaşların yoğun bakımda artan oksijen ihtiyacını karşılayabilmek için hastane bünyesinde önümüzdeki günlerde yüksek akımlı oksijen tedavisi uygulamaya başlayacaklarını da müjdeledi.

Bu cihazların temini yoluna gittiklerini anlatan Dr.Küçükbuzcu, yüksek akımlı oksijen tedavisinin Kovid-19 hastalığıyla mücadelede tedavi yöntemlerinden birisi olduğunu vurgulayarak, “Kovid-19 hastalığında akciğer tutulumu olduğu zaman oksijen doygunluğu dediğimiz hastalarımızın oksijen saltrasyonu düşüyor. Bu hastalarda, oksijen seviyesini yükseltmemiz gerekiyor. Bunun çeşitli yolları var. Bunlardan birisi de yüksek akımlı oksijen tedavisi.”dedi.

Bu makineler sayesinde tedavi uygulanarak hastaların oksijen düzeylerinin yükselmesinin sağlandığını ifade eden Küçükbuzcu, şunları kaydetti:

“Hastanemizde üçüncü basamak yoğun bakım birimimizin de faaliyete geçmesinin ardından başlayan immün plazma ve önümüzdeki günlerde başlayacak olan yüksek akımlı oksijen tedavisiyle beraber artık Kovid-19 tedavisinde Beyşehir Devlet Hastanemizin herhangi bir açığı kalmamış oluyor. Bu da Beyşehir için ve hastanemiz için çok olumlu bir gelişme. Vatandaşlarımızdan her ne kadar hastanemizde bu hastalığa karşı tedavide tüm imkanlara sahip olmuş olsak bile, yine de Kovid-19’a yakalanmamanın en önemli bir durum olduğunu belirtmekte yarar var. Bunun için maske, mesafe ve temizlik kurallarına vatandaşlarımız titizlikle uymalıdırlar.” 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Beyşehir, Devlet, Hastanesi”nde, “İmmün, Plazma”, Tedavisi, Dönemi,
Yorumlar
Haber Yazılımı