Haber Detayı
15 Mart 2020 - Pazar 16:39 Bu haber 1832 kez okundu
 
Beyşehir Gölü’nde su ürünleri avlanma yasağı başladı
BEYŞEHİR - Konya ve Isparta illeri sınırları içerisinde yer alan Beyşehir Gölü’nde balık türlerinin neslinin korunabilmesi maksadıyla uygulanan su ürünleri av yasağının başladığı açıklandı.
Ekonomi Haberi
Beyşehir Gölü’nde su ürünleri avlanma yasağı başladı

BEYŞEHİR - Konya ve Isparta illeri sınırları içerisinde yer alan Beyşehir Gölü’nde balık türlerinin neslinin korunabilmesi maksadıyla uygulanan su ürünleri av  yasağının başladığı açıklandı.

Beyşehir İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Kaya, Türkiye’nin en büyük tatlı su gölü olan Beyşehir Gölü’nde 3 ay boyunca devam edecek olan av yasağının 15 Haziran tarihine kadar yürürlükte olacağını duyurdu.

Yasak müddetince göl sularına hiçbir suretle balıkçı teknesinin açılamayacağını vurgulayan Kaya,  avcılara, “Mahallinde bulunan tüm balıkçı tekneleri kendi limanlarında toplu olarak göle en az 10 metre  mesafe olacak şekilde karaya çekilecektir” hatırlatmasında bulundu.

Sözkonusu dönemde teknelerde, göl kenarında ve adalarda ağ .vs. gibi her türlü istihsal  malzemesi bulundurulmasının da  yasak kapsamında olduğunu hatırlatan Kaya, şunları kaydetti: “Bulunduğu takdirde el konularak yasal işlem yapılacaktır. Balık satış yerleri ve fabrikalar da yasağın başlamasından itibaren 24 saat içerisinde ellerinde bulunan balık miktarının stok tesbiti için, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğümüze  bildirilecektir. Tesbiti yapılan su ürünleri kurumumuzdan nakil veya menşei belgesi gibi izin alınmadan nakli  ve satışı yapılamayacaktır. Bu arada, yasak dönemde elektroşokla  avcılığın önlenebilmesi için muhtarlarımız başta olmak üzere bütün kamu görevlileri ve vatandaşlarımızın İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğüne, İlçe Jandarma Komutanlığı ile İlçe Emniyet Müdürlüğüne ihbarla bulunmaları hususunda gerekli hassasiyetin gösterilmesini bekliyoruz. Tüm balıkçılarımızın su ürünleri avlanma yasağına sürdürülebilir bir balık nesli ve bunun gelecek nesillere taşınması  adına da harfiyet uymasını özellikle istirham ediyoruz. Yasak süresince serbest zamanda olduğu gibi  su ürünlerinin korunmasına yönelik denetim ve kontroller güvenlik güçlerimizle işbirliği halinde kesintisiz ve durmadan devam edecektir.”

Kaynak: (BGRT) - Beyşehir Göl Radyo Televizyonu A.Ş. Editör: BGRT
Etiketler: Beyşehir, Gölü’nde, su, ürünleri, avlanma, yasağı, başladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı