Haber Detayı
05 Mart 2020 - Perşembe 17:33 Bu haber 4268 kez okundu
 
Beyşehir Gölü’nün amatör balıkçılık sahaları yeniden belirleniyor
BEYŞEHİR - Türkiye’de sportif amatör olta avcılığının gözde merkezleri arasında yer alan ve Konya ile Isparta sınırları içerisinde bulunan ülkemizin en büyük tatlı su gölü olan Beyşehir Gölü’nde amatör balıkçılık sahaları yeniden belirleniyor.
Spor Haberi
Beyşehir Gölü’nün amatör balıkçılık sahaları yeniden belirleniyor

BEYŞEHİR - Türkiye’de sportif amatör olta avcılığının gözde merkezleri arasında yer alan ve Konya ile Isparta sınırları içerisinde bulunan ülkemizin en büyük tatlı su gölü olan Beyşehir Gölü’nde amatör balıkçılık sahaları yeniden belirleniyor.

Beyşehir Kaymakamlığı’nın evsahipliğinde İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Öğretmenevi toplantı salonunda Beyşehir Gölü’nün sorunları ve amatör balıkçılık sahalarının yeniden  belirlenmesi konusunda bir istişare toplantısı düzenlendi.

İlgili kurum ve kuruluşların temsilcilerinin de katıldığı toplantıda, yapılan istişareler sonucunda Beyşehir Gölü’ndeki sportif amatör olta balıkçılığı yapılacak sahaların yeniden belirlenmesi karara bağlandı.

Beyşehir Kaymakamı Yusuf Özdemir, toplantıda yaptığı konuşmada, sportif amatör balıkçılığın önemine vurgu yaptı. Beyşehir Gölü’nde yürütülen  amatör avcılık faaliyetlerinin bu tür faaliyetlere gönül veren kişilerin ve vatandaşların gölün korunmasından tutun da benimsenmesi, sahiplenmesi adına  bölgeye çok büyük kazanımlar getireceğine inandığını dile getiren Özdemir, “İlk etapta gölün korunmasına yönelik çok büyük faydalar getireceğine inanıyorum. Onun için amatör avcılığı bölgemizde ne kadar çok yaygınlaştırabilirsek, halka açabilirsek insanlarımızın balık ve gölle bütünleşmesi çok daha kolay olacak, bana göre zarar değil, fayda getirecek” dedi.

Beyşehir İlçe Belediye Başkanı Adil Bayındır da,  konuşmasında, günümüzde göl kıyılarında giderek artan otlanma sorununa değinerek, Beyşehir Gölü’nde 1992 yılına kadar göl ile halkın iç içe olduğunu hatırlattı, “Bizim çocuklarımız gölün her yerinde suya, göle girerdi. Göle et yiyen balığın atılmasının ardından Beyşehir Gölü’nde otlanmanın önüne bir türlü  geçemedik” dedi.

Konya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Balıkçılık ve Su Ürünleri Şubesi Müdürü Yücel Doğan da, Beyşehir Gölü’nün ticari olarak kiraya verilmesinin ardından amatör balıkçılık sahalarının da tesbiti amacıyla biraraya geldikleri bir toplantı düzenlediklerini vurgulayarak, Beyşehir Gölü’nde amatör balıkçıların nerelerde avlanabileceğine ilişkin yetkinin Tarım, Orman İl Müdürlüğü’nde olduğunu belirtti. Doğan, halen göl kıyılarında uygulanan amatör balıkçılık sahalarının nereler olduğunu aktararak, “Bu konudaki kararlar kurumumuzun verebileceği bir karar dahilinde alınabilir. Ancak, biz bunu burada ortak bir görüş alarak, bu görüşler doğrultusunda İl Müdürlüğümüzdeki komisyona sunup bunun bu şekilde yapılmasını istiyoruz. Bugün inşallah bunu tamamlayacağız” diye konuştu.

AVRASYA Amatör ve Sportif Olta Balıkçılığı Federasyonu Başkanı İlhan Bal da, konuşmasında, sportif amatör balıkçılıkla ilgili  bazı taleplerinin olduğunu dile getirdi, Beyşehir Gölü’ndeki 5 adanın ise botla amatör sportif balık avcılığına açılmasını istediklerini belirtti.  Beyşehir Gölü’nde halen 9 farklı bölgede amatör avcıların sadece resmi tatil günlerinde İl Müdürlüğü tarafından belirlenen sahalarda tek oltayla av yapabildiğini hatırlatan Bal, “Bu uygulama Türkiye genelinde var. Özellikle doğudaki illerimizde ya da İç Anadolu’nun kuzeyindeki, yani Karadeniz’e yakın illerimizde bu kuralı biraz yumuşatmış ilgili kurumlar. Yani su yüzeyinde amatör balıkçılar botla amatör avcılık yapabiliyorlar. Biz Beyşehir Gölü’nde bunu yapamıyoruz. Örneğin Atatürk barajında bu bir yöntemdir. Türlere göre bu avcılığı yapabilirsiniz. Keban’da ve Karakaya’da da aynı, ama Beyşehir’de maalesef bunu yapamıyoruz. Bu yüzden amatör avcılarımız bu faaliyetler için  Beyşehir Gölü en gözde sportif amatör olta balıkçılığının merkezi olmasına rağmen bu gölümüzü tercih etmiyor. Gerekçesi de botla amatör avcılık yasak diye. Federasyon olarak bir talebimiz, bir pilot bölge oluşturulsun, 4-5 adanın çerçevesinde gerekli şartları taşıyan, yani liman kaydı bulunan, amatör denizci belgesi olan, amatör balıkçı belgesi olan, kaptanlık belgesi bulunan, bu belgelere sahip olan kişiler en azından kooperatifin bu kiralama dönemindeki bu 5 yıllık süreçte  bu bölgelerde bot ile can yeleklerini de kullanmak şartıyla burada bot ile amatör balıkçılık yapılabilsin. Neden Şanlıurfa’da, Kayseri’de veya başka illerde vatandaşlarımız bu imkandan faydalanıyor da, Konya’daki vatandaşlarımız faydalanamıyor. Biz neden başka illere giderek oradaki esnaflara katkı sağlıyoruz. Konya’nın denizi Beyşehir Gölü ise madem buralara gelip buradaki insanlarımıza, esnafımıza bu tür sosyal faaliyetlerle ekonomik katkı sağlayalım. Dışarıdan da buralara gelsin amatör avcılarımız. Bizim amacımız bu, en azından adaların birkaçını açalım, burada kontrollü bir şekilde bu botla amatör avcılığı  dönemini başlatalım istiyoruz. Ulaştırma Bakanlığı’mızda 1 milyon denizci hedefiyle  bir  süre önce bir çalışma başlattı ve eğitimler de vermek suretiyle tekne kaptanlığı ehliyetleri vermeye başladı. Bu talebimiz yerine gelirse bu konudaki çalışmaların da ivme kazanacağını düşünüyoruz” dedi.

Toplantıda, Beyşehir Gölü’nde son dönemde yaygınlaşan elektroşokla balık avcılığına yönelik Avrasya Federasyonu tarafından başlatılan girişimler neticesinde ilgili kurumlar tarafından uygulanmaya başlanılan yeni tedbir ve yürütülen çalışmalar da gündeme geldi. Bu konuda, çevre cezalarının da uygulanmaya başlamasıyla birlikte caydırıcılığın arttığı ancak hapis cezası getirilmesinin katliam olarak nitelendirilen bu yöntemlerin tamamen önlenmesinde önemli bir etken olacağına vurgu yapıldı.

Toplantının sonunda Beyşehir Gölü’nde yenilenen sportif amatör balıkçılığın yapılabileceği alan ve yerlerin önümüzdeki günlerde kamuoyu ile paylaşılacağı kaydedildi.

Kaynak: (BGRT) - Beyşehir Göl Radyo Televizyonu A.Ş. Editör: BGRT
Etiketler: Beyşehir, Gölü’nün, amatör, balıkçılık, sahaları, yeniden, belirleniyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı