Haber Detayı
09 Eylül 2019 - Pazartesi 09:46 Bu haber 3103 kez okundu
 
Beyşehir Kadınlar Pazarında Aşure Etkinliği
BEYŞEHİR - Beyşehir’de, göl kenarındaki Vuslat Parkı’nda kurulan El Emeği Kadınlar Pazarı’nda tezgah açan kadın satıcılar tarafından düzenlenen aşure günü etkinliğine katılan Beyşehir Belediye Başkanı Adil Bayındır, “Bu tür adetlerimizi yeni neslimize de öğretelim, aktaralım” dedi.
Yaşam Haberi
Beyşehir Kadınlar Pazarında Aşure Etkinliği

BEYŞEHİR - El Emeği Kadınlar Pazarı’nda düzenlenen aşure etkinliğine katılan Başkan Bayındır:

“YENİ NESLİMİZE DE BU ADETLERİMİZİ ÖĞRETELİM”

Beyşehir’de, göl kenarındaki Vuslat Parkı’nda kurulan El Emeği Kadınlar Pazarı’nda tezgah açan kadın satıcılar tarafından düzenlenen aşure günü etkinliğine katılan Beyşehir Belediye Başkanı Adil Bayındır, “Bu tür adetlerimizi yeni neslimize de öğretelim, aktaralım” dedi.

El Emeği Kadınlar Pazarı’nda tezgah açan kadınların imece usulü biraraya gelerek düzenlediği aşure şenliğinde Beyşehirli hanımlarla buluşan ve düzenledikleri etkinlikten dolayı “hayırlı olsun” dileklerini ileten Başkanımız Bayındır, “Bizim geleneklerimiz, göreneklerimiz her zaman daim olsun. Dileğimiz, adetlerimizden, geleneklerimizden kopmayalım inşallah. Bütün yeni yetişen neslimize de bunları öğretelim, aktaralım. Onlar da yarın büyüdüğü zaman bir sonraki kuşaklarına bunları taşısınlar. Geçmişinden kopmayanlar, geleceğinde de başarılı olur. Köksüz ağaca benzer geçmişini bilmeyen, geleneğini bilmeyen. Dalını kolunu da büyütemez. Bu duygular içerisinde aşure haftasının hayırlı olmasını Yüce Allah’tan niyaz ediyorum. Hanımefendilere de ellerini sağlık diyor, teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

El Emeği Kadınlar Pazarı esnaflarından Hatice Afşar, kadınlar pazarında bir farkındalık oluşturmak için satış yapan kadınlarla böyle bir aşure şenliği düzenlemeye karar verdiklerini belirterek, “Sağolsun tüm arkadaşlar da onayladı. Karınca kararınca evinde ne varsa fasulyesinden buğdayından veya kuru bakliyatından herkes bir şeyler getirdi. Farklılık yarattık. Beyşehir için güzel de oldu, herkes bu şekilde aşuremizin tadına bakmış oldu. Çok güzel, umduğumuzun da üzerinde bir katılım vardı. O da bizleri çok mutlu etti. İnşallah her yıl devamını getirmeyi istiyoruz bu etkinliğin” dedi.

Kadın esnaf Hatice Özenser, imece usulü gerçekleştirdikleri etkinlikte yaklaşık 500-600 kişiye aşure ikramında bulunduklarını belirterek, “El Emeği Kadınlar Pazarı’mızda satış yapan kadınlarımızla birlikte imece usulü toplayıp her şeyi, tek tek evinden getirip böyle bir aşure etkinliği yapalım dedik. Hem pazarımızın adını duyuralım, hem de böyle mübarek bir günde şenlik yapalım diye düşündük. Kalabalığımız da güzel oldu. Gelen, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” şeklinde sözlere yer verdi.

Zeynep Çavdar ise çalışan bir hanım olarak böyle bir etkinliğin düzenlenmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Benim evde fırsatım olmuyor. Bayanlar düşünmüşler ve gayet de güzel olmuş. Aşureler çok lezzetliydi, çok beğendim, her kesime de ulaştılar. Kendilerini tebrik ediyorum. Bu tür faaliyetlerin artarak devamını diliyorum” dedi.

 

Kaynak: (BGRT) - Beyşehir Göl Radyo Televizyonu A.Ş. Editör: BGRT
Etiketler: Beyşehir, Kadınlar, Pazarında, Aşure, Etkinliği,
Yorumlar
Haber Yazılımı