Haber Detayı
17 Mayıs 2018 - Perşembe 12:32 Bu haber 12376 kez okundu
 
GEMBOS Antalya-Konya Yolu Çalışmaları Devam Ediyor
BEYŞEHİR - Beyşehir-Derebucak-Gembos güzergahlı Yeni Konya Antalya Karayolu yapım çalışmaları kapsamında devam eden Demirkapı Tüneli’ndeki ikinci tüp inşaat kazı çalışmalarının büyük bir hızla devam ettiği belirtildi.
Güncel Haberi
GEMBOS Antalya-Konya Yolu Çalışmaları Devam Ediyor

BEYŞEHİR - TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı ve AK Parti Konya Milletvekili Mehmet Babaoğlu, yaptığı açıklamada, Yeni Konya Antalya Karayolu’nun Antalya il sınırları içerisinde devam eden yol ve tünel çalışmalarında gelinen son durumla ilgili bilgiler verdi.

     Kamuoyunda ‘Gembos yolu’ olarak bilinen Konya-Beyşehir-Derebucak-İbradı Ayrımı-Taşağıl yolunda sürdürülen çalışmaların tamamlanmasının ardından Konya ile Antalya illeri arasındaki ulaşımın önemli ölçüde kısalacağını vurgulayan Babaoğlu, şu bilgileri verdi: “Proje kapsamında Antalya iline kadar olan 110 kilometrelik bölümün yapımı tamamlandı. Bu kesimde, Beyşehir-Derebucak arasında yer alan kısmın 26 kilometresi sathi kaplamalı bölünmüş yol, 36 kilometresi ise sathi kaplamalı tek yol olmak üzere toplamda 62 kilometrelik bölümün yapımı tamamlanarak trafiğe açıldı. Projede hâlihazırda Antalya il sınırlarındaki 80 kilometrelik kesimde ise çalışmalar halen devam ediyor.

Yol projesinin Antalya bölümünde başlatılan 5 bin metre uzunluğundaki birinci tüpte kazı çalışmaları bitmiş bulunuyor. Bu birinci tüp inşaatında 3 bin 150 metreye kadar olan kısmında kemer beton dökülürken geriye kalan bölümde çalışmalar devam ediyor. Demirkapı Tüneli’nin aynı uzunluğa sahip olacak olan ikinci tüp inşaatında ise çalışmalar büyük bir hızla devam ederken, 3 bin 200 metreye kadar olan kısımda kazı işlemi bitirilmiş olup, geriye kalan kısım için de çalışmalar sürmektedir.”

BAŞKAN ÖZALTUN, KAYMAKAM ÖZDEMİR TÜNEL İNŞAAT ALANINDA VE YOLDA İNCELEMEDE BULUNDU

Bu arada, Beyşehir Belediye Başkanı Murat Özaltun da, Beyşehir Kaymakamı Yusuf Özdemir ile birlikte ikinci tüp kazı çalışmalarının devam ettiği Demirkapı Tüneli’nde incelemelerde bulundu. Tüneli gezen ve yetkililerden devam eden ikinci tüp çalışmaları ile Antalya il sınırındaki yol çalışmaları hakkında bilgiler alan Başkan Özaltun, şu açıklamayı yaptı: “Bu bölgeye yaptığımız ziyarette, Demirkapı Tünelindeki ikinci tüp inşaatı ve  güzergahtaki yol çalışmalarını yerinde görme imkanı bulduk. Bu çalışmalarda en önemli ve en zor aşamalardan bir tanesi olan 5 bin metre uzunluğundaki çift tüp olan tünel çalışması. Fakat, çift tünelden birisi tamamlanırken, diğerinin kalan 2 bin metrelik bölümünün ise ramazan bayramına kadar biteceğini öğrendik.

Bu projenin devreye girmesiyle birlikte Konya’dan çıkan ve Antalya’ya gidecek bir vatandaşımız için yol 70 kilometre daha kısalmış olacak. Bununla beraber bunu gidiş-dönüş olarak ele aldığımızda yaklaşık 140 kilometrelik bir mesafeden söz ediyoruz ki, bu vatandaşımızın cebine ekonomik olarak yansıyacak. Ayrıca, yolla birlikte güzergâhında birçok sosyal tesis ve alanlar yer alacak. Coğrafi konum açısından Beyşehir bu alanlardan en fazla payı alacak ilçe olacak. 

Konya-Antalya arasını kısaltacak bu yol projesi için yürütülen çalışmalara ayrılan ödenek yaklaşık 480 milyon lira civarında. Dolayısıyla ülkemizde, son dönemde bir yandan Suriye’de, diğer yandan yurdun değişik yerlerinde terörle verilen amansız mücadeleye rağmen devlet yatırımlarımız da hız kesmeden sürdürüyor. Bu anlamda, gerek yol çalışmalarında, gerekse diğer projelerde bizlere ve bölgemize destek veren bölge milletvekilimiz Sayın Mehmet Babaoğlu’na ve diğer Konya milletvekillerimize, başbakanımıza ve özellikle Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a çok teşekkür ediyoruz.”

 

Kaynak: (BGRT) - Beyşehir Göl Radyo Televizyonu A.Ş. Editör: BGRT
Etiketler: GEMBOS, Antalya-Konya, Yolu, Çalışmaları, Devam, Ediyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı