Haber Detayı
12 Ekim 2021 - Salı 10:31 Bu haber 2027 kez okundu
 
Huğlu Savunma Sanayi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Ar-Ge Merkezi Açıldı
BEYŞEHİR - Beyşehir’e bağlı Huğlu Mahallesi’nde bulunan Huğlu Savunma Sanayi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne kurulan Ar-Ge Merkezi’nin açılışı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı törende gerçekleştirildi.
Eğitim-Kültür Haberi
Huğlu Savunma Sanayi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Ar-Ge Merkezi Açıldı

BEYŞEHİR - Beyşehir’e bağlı Huğlu Mahallesi’nde bulunan Huğlu Savunma Sanayi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne kurulan Ar-Ge Merkezi’nin açılışı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı törende gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde Merkezi Eğitimde 1000 Okul Projesi ve 50 Ar-Ge Merkezi’nin açılış törenine katıldı.

Törende açılışı gerçekleştirilen Ar-Ge Merkezleri arasında Beyşehir’deki Huğlu Savunma Sanayi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi de vardı.

Törende konuşan Erdoğan, mesleki eğitimi güçlendirmek gayesiyle hayata geçirdikleri projeyle belirlenen okullara bir yılda 1 milyar liralık yatırım yaptıklarını belirtti.

Erdoğan, hükümet olarak eğitim öğretimin kesintiye uğramaması için çalışırken aynı zamanda yeni yatırımlarla eğitim altyapısını tahkim ettiklerini söyledi. Son bir senede tamamlanan "Mesleki Eğitimde 1000 Okul Projesi" vesilesiyle bir araya geldiklerini anlatan Erdoğan, şöyle devam etti:

"Mesleki eğitimi güçlendirmek gayesiyle hayata geçirdiğimiz bu projeyle, belirlenen okullara 1 yılda 1 milyar lira yatırım yaptık. Proje kapsamında, 1000 okula 1000 kütüphane kazandırmanın yanı sıra toplam 10 bin akıllı tahta ve 1000 fizik kimya biyoloji laboratuvarı kurduk. Ayrıca mevcut mesleki alan laboratuvarı ve atölyelerini güçlendirdik. Bu okullarımızın döner sermaye kapsamındaki üretimlerini artırmak için 544 yeni atölye ve laboratuvar kurduk, 282 atölyeyi de güncelledik. Proje dâhilindeki 1000 meslek okulumuzun bakım ve onarımlarını da yaparak eksiklikleri giderdik.

Bugün 1000 okul projesinin yanı sıra 24 ilde mesleki ve teknik eğitim veren okullarımıza kurulan 50 Ar-Ge merkezimizin de açılışını yapıyoruz. Öğretmen ve öğrencilerimizin yeni ürünler tasarlaması ve bu ürünlerin fikrî mülkiyet haklarını alarak ekonomik bir değere dönüştürülmesi amacıyla hayata geçirdiğimiz Ar-Ge merkezlerini son derece önemli buluyoruz. Ar-Ge merkezleri ile öğrencilerimiz hem fikirlerini somutlaştırma fırsatı bulacak hem de okullarından başlayarak ekonomimize katkı sunacaklardır.

Yine bu merkezler vasıtasıyla öğrencilerimizin mesleki becerileri artarken yeni teknolojilerin takip edilmesi de kolaylaşacaktır. Güçlenen altyapısı, gelişen imkânları, modern Ar-Ge merkezleri, vizyoner ve yetkin eğitimci kadrosu ile bu okullarımız yeni çekim merkezleri olacaktır."

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer ise, mesleki ve teknik eğitim kurumlarının genç işsizliğinin azaltılmasında ve Türkiye'nin kalkınmasında oldukça kritik kurumlar olduğunu vurgulayarak Türkiye'de mesleki eğitimin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın liderliğinde büyük bir paradigma değişimi yaşadığını belirtti.

MESLEK LİSELERİ HAK ETTİKLERİ İTİBARA YENİDEN KAVUŞUYOR

"Geçmişte katsayı uygulamaları gibi haksız ve adaletsiz dış müdahaleler, meslek liselerinin itibar kaybına uğramasına yol açmıştı. Ancak son yıllarda mesleki eğitimi güçlendirmek için sizin liderliğinizle attığımız önemli adımlar, yıllardır tartışılan mesleki eğitimi ayağa kaldırmış ve mesleki eğitimlilerin özgüvenini artırmıştır." diyen Bakan Özer, meslek liselerinin uzun süredir hak ettikleri itibara yeniden kavuşmaya başladığını ifade etti.

Özer; mesleki eğitimde artık sorunların değil, yeni açılımların konuşulduğunu ve mesleki eğitimin yeniden Türkiye'nin umudu olduğunu belirtti.

SEKTÖRÜN GÜÇLÜ TEMSİLCİLERİYLE İŞBİRLİĞİ

Mesleki eğitimin gelişmesi ve büyümesinin istihdamın artması, gençlerin geleceğe daha güvenle bakması ve üretimin artması anlamına geldiğinin altını çizen Bakan Özer, şunları kaydetti:

"Bu bağlamda, önem verdiğimiz konuların başında sektörler ile mesleki ve teknik eğitim kurumları arasında daha güçlü ve kapsayıcı bir bağ kurulması ve yapılan iş birliklerinin zenginleştirilmesi gelmektedir. Şu anda mesleki eğitime verdiğimiz tüm alanlarda, sektörlerin güçlü temsilcileriyle iş birliği kurmuş bulunuyoruz. Eğitim verdiğimiz ve iş birliği kurmadığımız hiçbir alanımızı bulunmuyor. Bu iş birlikleri kapsamında, mezunlarımıza istihdam öncelikli bir meslek eğitimi sunulması sağlanmıştır."

Yeni paradigmada sektör temsilcilerinin mezunları beklemediğini, eğitim programı güncelleme, iş başı eğitimi ve staj gibi alanlarda sürece dâhil olduğunu belirten Özer; bu adımların mesleki eğitime yönelimi artırdığını dile getirerek şu ifadeleri kullandı:

"Attığımız bu sistematik adımlar, öğrencilerin mesleki eğitime yönelimlerini de artırmıştır. 2021 Liselere Geçiş Sistemi (LGS) yerleştirmelerine bakıldığında mesleki ve teknik eğitime yoğun bir ilginin olduğu ve özellikle üst başarı dilimindeki öğrencilerin mesleki eğitimi tercih ettikleri görülmektedir. Sınav puanıyla öğrenci alan mesleki ve teknik Anadolu liselerinde kontenjan doluluğu 95'i aşmıştır.

Bunun yanı sıra çok sayıda mesleki ve teknik Anadolu lisemiz, 1'lik başarı dilimden öğrenci alarak mesleki ve teknik eğitime yönelik ilgiyi gözler önüne sermiştir."

50 AR-GE MERKEZİ...

Bu alanda yaşanan bir diğer önemli gelişmenin de fikrî mülkiyet alanında olduğunun altını çizen Bakan Özer, mesleki ve teknik eğitim veren okullar bünyesinde toplam 50 AR-GE merkezi kurduklarını belirtti.

Bu merkezler sayesinde öğrenci ve öğretmenlerin yeni ürünler tasarlayarak o ürünlerin fikrî mülkiyet kapsamında tescil alabileceklerini dile getiren Bakan Özer, "AR-GE merkezlerimizde tescili alınan patent, faydalı model, tasarım ve marka sayısı her geçen gün artmaktadır." dedi.

"Mesleki Eğitimde 1000 Okul Projesi"nin en önemli özelliğinin okullar arası başarı farklarını azaltıcı bir rol oynaması olduğunu kaydeden Özer, projeye ilişkin şu bilgileri paylaştı:

"Proje sayesinde seçilen okulların altyapısını güçlendirerek okullar arasındaki başarı farkının azaltılmasını hedefledik. Bu proje ile amacımız son yıllarda mesleki eğitim alanında yaptığımız iyileştirmelerin tüm okullarımıza yayılmasını sağlamaktır.

Bir yıl gibi bir süre içerisinde hükûmetimiz tarafından projemize aktarılan 1 milyar lira bütçe kullanılmıştır."

Özer, projeye desteklerinden dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere bu projeye emek veren tüm çalışma arkadaşlarına teşekkür ederek, açılışı yapılan 50 AR-GE merkezinin hayırlı olmasını diledi.

Törene, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Ankara Valisi Vasip Şahin katıldı. Erdoğan, beraberindekilerle kurdele keserek Ar-Ge merkezlerinin açılışını gerçekleştirdi.

Açılış töreni için Huğlu Savunma Sanayi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne gelen Beyşehir Kaymakamı Yusuf Özdemir, Belediye Başkanı Adil Bayındır, İlçe Milli Eğitim Müdürü Musa Konuk, AK Parti İlçe Başkanı Recep Elkin ve beraberindekiler de başkentten canlı yayınlanan açılış programına Beyşehir'den katılarak kurdela kesimini birlikte yapıp Ar-Ge Merkezi’nin açılışını gerçekleştirdi.

 

Kaynak: (BGRT) - Beyşehir Göl Radyo Televizyonu A.Ş. Editör: BGRT
Etiketler: Huğlu, Savunma, Sanayi, Mesleki, ve, Teknik, Anadolu, Lisesi, Ar-Ge, Merkezi, Açıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı