Haber Detayı
03 Ocak 2019 - Perşembe 14:51 Bu haber 4192 kez okundu
 
Sanatçılar Toprak Damlarda Kar Kürüdü
HÜYÜK - Yılbaşı tatili dolayısıyla İstanbul’dan Sonsuz Şükran Köyü’ne gelen bazı sanatçılar, yağan kar altında müzisyenlerin çaldığı “karlar düşer” şarkısı eşliğinde kerpiç evlerinin bulunduğu yapıların yanına gelerek toprak damlara çıkıp imece usulü köylülerle karları kürüdü. Yuvakla da sıkıştırılan toprak damlara kışlık bakımı yapıldı.
Yaşam Haberi
Sanatçılar Toprak Damlarda Kar Kürüdü

HÜYÜK - Hüyük ilçesinde sanatçılara ait kerpiç evlerin yer aldığı Sonsuz Şükran Köyü’nde kerpiç evlerde oturan sanatçılar, müzisyenlerin gitar ve saksafon çalarak seslendirdiği ‘karlar düşer’ şarkısı eşliğinde çıktıkları toprak damlarda köylülerle birlikte imece usulü kar temizliği yaptı. Köylüler tarafından yuvakla da sıkıştırılan damlar kışlık bakımdan geçirildi.

İlçeye bağlı Çavuş Mahallesi’nde sanatçılar için kurulan Sonsuz Şükran Köyü’nde bulunan  kerpiç evlerin kış mevsiminde yağan kar ve yağmurlardan dolayı akmaması için seferber olan bazı sanatçılar, yılbaşı tatili dolayısıyla geldikleri İstanbul’dan yöredeki  köylülerin de desteğiyle düz toprak damlarına çıkarak  imece usulü kar kürüdü.

Sanatçılar, köylülerle beraber omuzlarına attıkları küreklerle birlikte yağan kar altında müzisyenlerin çaldığı “karlar düşer” şarkıları eşliğinde geldikleri kerpiç evlerin önünde  toprak damlara uzatılan merdivenlere çıkarak hep birlikte yağan karları kürüdü. İmece usulü kar kürüme mesaisi,komşu evlerde de gerçekleştirildi. Yağışlardan dolayı kabaran zemini düzlemeye yarayan uygulama olan yuvaklarla sıkıştırma, sertleştirme işlemi de ihmal edilmedi.

Sonsuz Şükran Köyü’nün Kurucusu ve Sonsuz Şükran Köyü Derneği Başkanı Mehmet Taşdiken, yaptığı açıklamada, düz toprak dama sahip kerpiç yapıların kış mevsiminde evlerin içine yağışlardan dolayı akıntı yapmaması için sık sık bakımdan geçirilmesi gerektiğini hatırlatarak, “Sonsuz Şükran Köyü’nde biz binaları Anadolu sivil mimarisini esas alarak düz damlı olarak yani orjnaline uygun, gelenekselde olduğu gibi planladık. Tabi tüm bu tür damlar bakım için zahmet gerektiriyor. Kışın karların kürünmesi, yuvaklanması gerekiyor. Bu büyük bir zahmet ama bir orjinali korumak, hem de geleneğe saygı duyarak yaşatmak için özellikle bu zahmetlere katlanmayı göze aldık. Başından ve bu yapıları da bunun yerleşim planını da ona göre düzenledik. Her kış döneminde de kerpiç evlerde kalan sanatçı arkadaşlarımız evlerine gelerek bu bakımları Çavuş Mahallemizde yaşayan köylülerimizin de desteğiyle yapmaya çalışıyor” dedi. 

Köyde kerpiç evi bulunan ressam Fatoş Yalçınkaya, 2010 yılından bu yana Sonsuz Şükran Köyü’nde olduğunu vurgulayarak, “Artık buranın kış keyfini de almaya başladık, sobalarımızı kurduk, üzerinde kestanelerimizi pişirerek sohbetlerimizi gerçekleştiriyoruz” diye konuşurken, kerpiç evlerde kalan sanatçı  Çiğdem Akkaya ise, “Bu yöreye has kerpiç kültürünün ve mimarinin devam etmesini istiyoruz. İnsanlar artık hep beton evlere geçmeye başladı ve biz Sonsuz Şükran Köyü’ne gelenler, ‘bizim çocukluğumuzun kerpiç evleri bunlar’ diyerek ayrı bir mutluluk duyuyorlar ve aslında böylesine önemli bir kültürün kaybolmaması için elimizden geleni yapıyoruz.  Düz çatı kurmak ya da normal bildiğimiz çatıları kurmak çok kolay, dam kürümeye gerek kalmıyor ama o zaman çok önemli bir Anadolu geleneği ortadan kalkıyor. Biz bunu istemiyoruz” ifadelerini kullandı.

Müzisyen ve oyuncu Barış Hayta da, Sonsuz Şükran Köyü’nü 2011 yılından itibaren tanıdığını ve o günden itibaren de sanatçıların köyüne gelip gitmeye başladığını belirterek, “İstanbul’da sanatla uğraşan arkadaşlar, müzisyenler soruyor; ‘sık sık gidiyorsun, köyde evin var mı?’ diye; ‘Hayır köyde evim yok ama köydeki tüm evler benim, sağolsunlar burada insanlar gönüllerini, kalplerini bana açıyorlar’ diyorum” diye konuştu.

 

Kaynak: (BGRT) - Beyşehir Göl Radyo Televizyonu A.Ş. Editör: BGRT
Etiketler: Sanatçılar, Toprak, Damlarda, Kar, Kürüdü,
Yorumlar
Haber Yazılımı