Haber Detayı
08 Temmuz 2019 - Pazartesi 17:09 Bu haber 1204 kez okundu
 
Yaka Kanyonu, doğaseverlerin gözdesi oldu
BEYŞEHİR - Anamas Dağı’nın zirvesinden akan eriyen kar sularının oluşturduğu Yaka Kanyonu, doğaseverlerin son dönemde gözde bir uğrak yeri haline geldi.
Yaşam Haberi
Yaka Kanyonu, doğaseverlerin gözdesi oldu

BEYŞEHİR - Anamas Dağı’nın zirvesinden akan eriyen kar sularının oluşturduğu Yaka Kanyonu, doğaseverlerin son dönemde gözde bir uğrak yeri haline geldi.

Beyşehir Belediyesi’nin evsahipliğinde Beyşehir Kültür ve Turizm Derneği Doğa Yürüyüşleri Topluluğu  tarafından düzenlenen doğa yürüyüşünün son adresi Yaka Kanyonu oldu.

Bu yıl 3’üncüsü düzenlenen doğa yürüyüşünde katılımcılar, toplu ulaşım araçlarıyla geldikleri bölgede önce 2 kilometrelik ormanlık alanda yürüyüş yaptı, ardından kanyona ulaşarak içerisinde akan sulardan geçiş yaptı. Geçiş için başlarına baret giyen, ayaklarına ise kaydırmaz ayakkabılarla suya giren doğaseverler, zaman zaman insan boyuna ulaşan su içerisindeki mini şelalerin altında serinleme imkanı da buldu.

Beyşehir Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Mustafa Büyükkafalı, Beyşehir’in simgesi olan Anamas Dağı’nın ilçeye göre Isparta yanındaki arka tarafında Aksu ilçesinin Yaka Köyü sınırları içerisinde bulunan Yaka Kanyonu’nun doğaseverler için  günümüzde fazla keşfedilmemiş saklı bir cennet niteliğinde olduğunu söyledi. Topluluk olarak bu bölgeye 3’ncü kez etkinlik düzenlediklerini etkinliğe sadece Beyşehir değil, Adana, Konya ve Bodrum’un yanısıra çevre ilçelerden de 70 doğaseverin katıldığını belirten Büyükkafalı, “Koruma için baret ve kask dışında herhangi bir teknik gereç kullanımı gerektirmeyen kanyonda ayaklarınızın altından kaçan alabalıkları görebileceğiniz gibi yer yer iki metre enindeki genişlikte ve kelebeklerin uçuştuğu şelalelerde oldukça ilgi çekiyor.. Yaka Kanyonu, bu özelliğiyle eşine az rastlanır nitelikte bir doğal yapıya sahip.Ve hala keşfedilmeyi bekleyen yaban varlığı ile yakın gelecekte çok adından söz ettireceği benzeyen bir mekan olarak görüyoruz” dedi.

Büyükkafalı, doğa yürüyüşü etkinliği öncesinde dernek ofisinde kendilerini uğurlamaya gelen Beyşehir Belediye Başkanı Adil Bayındır’a etkinliklere verdiği destek ve katkılardan ötürü teşekkür etti.

Kaynak: (BGRT) - Beyşehir Göl Radyo Televizyonu A.Ş. Editör: BGRT
Etiketler: Yaka, Kanyonu,, doğaseverlerin, gözdesi, oldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı