Haber Detayı
24 Aralık 2019 - Salı 12:59 Bu haber 4471 kez okundu
 
17 yıldır sakladığı hatalı basım eski TL için 250 bin lira istiyor
BEYŞEHİR - Beyşehir'de yaşayan emekli devlet memuru Mehmet Ali Demirci, yıllardır sakladığı günümüzde tedavülde olmayan eski kağıt para 250 bin Türk Lirası için adeta bir servet istiyor.
Ekonomi Haberi
17 yıldır sakladığı hatalı basım eski TL için 250 bin lira istiyor

BEYŞEHİR - Beyşehir'de yaşayan emekli devlet memuru Mehmet Ali Demirci, yıllardır sakladığı günümüzde tedavülde olmayan eski kağıt para 250 bin Türk Lirası için adeta bir servet istiyor.

Beyşehir’de bir kamu kurumundan emekli olan ve halen emlakçılık ve av bayiliği işi ile uğraşan Mehmet Ali Demirci, kamuda 1990’lı yıllardan sonra bir dönem mutemet olarak görev yaptığı sırada fark ettiği “hatalı basım” olarak nitelendirdiği sonraki yıllarda tedavülden kalkan 250 bin Türk Lirası kağıt parayı değerli görüp harcamayarak 17 yıldır sakladığını söyledi.

32 yıl boyunca çalıştığı kamu kurumunda emekli olmadan önce bir süre mutemet olarak görev yaptığını ve çalışanlara maaşları kendisinin bankadan çekerek düzenledikleri bordro ve imza karşılığı dağıttığını hatırlatan Demirci, “O dönemlerde bankalardan maaş çekme yoktu. Biz maaşları personelimize Ziraat Bankası’ndan çekerek elden dağıtırdık. Yine böyle bir maaş dağıtımı esnasında bankadan çektiğim bir banknot arasında yer alan hatalı basım bir para dikkatimi çekti. Parada sanki Atatürk’ün sağ gözünden akan gözyaşı var gibi bir basım hatası söz konusuydu. Diğer 250 binliklere baktığımda böyle bir şey yoktu. Bu parayı kendi maaşımdan aldım, ayırdım. Maaşımın belki de dörtte biri veya daha fazlası değere sahipti o gün için. Hiç harcamadım, o günden beridir de saklıyorum. Araştırmalarımda bu paranın 1992 basımı olduğunu ve 2009 yılında da tedavülden kalktığını öğrendim. Bu parada Atamız, başkomutanımızın sağ gözünden yaş geliyor. Bunu kimse yanlış anlamasın, başka yerlere çekilmesin. Ben burada paramızda bir hatalı basım olduğunu anlatmaya, dikkat çekmeye çalışıyorum. Türkiye’de tektir ve orijinaldir, sadece benim elimdedir. Ki o günden bu yana da benim elimde. Görmek isteyenler gelip bakabilirler. Yıllardır saklıyorum ama bunu artık gerçek değerini bulabilirsem satmak istiyorum” dedi.

Kendisinin geçmişten gelen eski paraları saklama alışkanlığının da olduğunu ve küçük çaplı bir Türk lirası koleksiyonuna sahip olduğunu anlatan Demirci, eski kağıt para ve madeni paraları uzun yıllardan beridir sakladığını vurguladı. Ancak, hatalı basım 250 bin liranın bu koleksiyonunda ayrı ve özel bir yeri olduğunu kaydeden Demirci, şunları kaydetti:

“Bu parayı sakladığımdan bu yana daha kimseyle iletişime geçmedim, ilk defa kamuoyuna bu haber vasıtasıyla duyurmak istiyorum. İnşallah duyururuz. Bu para o günün değeriyle 250 bin lira, ben de eğer alıcısı çıkarsa günümüzdeki aynı bu rakamı istiyorum. Para koleksiyoncularının, hatalı basımı yapan Merkez Bankası’nın ya da devletimizin ilgili kurumlarının ilgileneceğini, istediğim değeri vererek benden bu parayı alacağına inanıyorum. Ama gerçek değerinde bir alıcı çıkmazsa, çocuklarım, torunlarım için saklamaya da devam edeceğim.

Kaynak: (BGRT) - Beyşehir Göl Radyo Televizyonu A.Ş. Editör: BGRT
Etiketler: 17, yıldır, sakladığı, hatalı, basım, eski, TL, için, 250, bin, lira, istiyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı