Haber Detayı
20 Mayıs 2020 - Çarşamba 10:39 Bu haber 1799 kez okundu
 
93 yaşındaki Nesibe Teyze, hayırsever yönüyle gönülleri fethediyor
BEYŞEHİR - Beyşehir ilçesinde, emekli maaşının bir kısmını Mehmetçik Vakfı’na bağışlayan kimsesi olmayan 93 yaşındaki Bağkur emeklisi ilçenin eski kadın bakkallarından Nesibe Yılmaz, tek geliri emekli maaşı olmasına e kirada oturmasına rağmen hayırsever yönü ile dikkat çekiyor.
Yaşam Haberi
93 yaşındaki Nesibe Teyze, hayırsever yönüyle gönülleri fethediyor

BEYŞEHİR - Beyşehir ilçesinde, emekli maaşının bir kısmını Mehmetçik Vakfı’na bağışlayan kimsesi olmayan 93 yaşındaki Bağkur emeklisi ilçenin eski kadın bakkallarından Nesibe Yılmaz, tek geliri emekli maaşı olmasına e kirada oturmasına rağmen hayırsever yönü ile dikkat çekiyor.  

Beyşehir’in Yeşildağ Mahallesi’nde ikamet eden 93 yaşındaki yerleşim merkezinin en eski kadın bakkalı olan emekli 93 yaşındaki Nesibe Yılmaz’ın adresine yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı alınan önlemler kapsamında 65 yaş ve üstü vatandaşlara getirilen sokağa çıkma kısıtlaması dolayısıyla Beyşehir Kaymakamlığı Vefa Sosyal Destek Grubu’nda görev yapan öğretmenler maaşını getiriyor.

93 yaşındaki Yılmaz, emekli maaşını evine getiren öğretmenlere teşekkür edip “Allah razı olsun” diyerek maaşının 500 liralık kısmını Mehmetçik Vakfı’na bağışlamak istediğini istediğini söyledi. Vefa destek grubu görevlileri ise Yılmaz’ın bu isteğini yerine getirdikten sonra banka dekontunu teslim etti.

Bugüne kadar hiç evlenmeyen, kimsesi bulunmayan ve Yeşildağ Mahallesi’nde kirada oturan Yılmaz’ın her ay maaşını aldığında bir kısmını Mehmetçik Vakfı, Kızılay, okul aile birlikleri ve daha birçok hayır için dağıttığı öğrenildi.

Nesibe Yılmaz, kaldığı evinde  evsahipleri de olmadığı için tek başına yaşadığını, bugüne kadar hiç evlenmediğini ve kimsesi olmadan bu yaşına kadar hayatını sürdürdüğünü belirtti.

Yeşildağ Mahallesi’nde gençlik yıllarında kadın olmasına rağmen uzun yıllar ticaretle uğraştığını, esnaflık yaptığını ve bakkallık mesleğini icra ettiğini anlatan Yılmaz, uzun yıllar önce ise devletin kendisine bağkurdan emekli ettiğini belirtti.

Emekli maaşının bir kısmını, “Bu yaşta ben ne yapacağım bu parayı, benim arkamdan bir şey verenim olmaz” diyerek hayra dağıttığını aktaran Yılmaz, “Ben elimle gereken yerlere veririm. Fitre, zekat, sadaka, tutamadığım oruç parası, lazım olanlara bugüne kadar verdim Allah kabul etsin” diye konuştu.

Türk askerini çok sevdiğini ve her gün namazdan sonra onlar için dua ettiğini de vurgulayan Yılmaz, maaşının bir kısmını zaman zaman Mehmetçik Vakfı için de ayırdığını belirterek, “Askeri çok severim, her gün dua ederim, ağılarım namazlarımı kıldığında. Askerlerimiz kırılıp gider, Allah kurtarsın askerlerimizi. Maaşımdan lazım olursa okul aile birliğine veririm, Mehmetçik vakfına da maaşımdan 500 lirasını verdim. Allah kabul etsin” diye konuştu.

Masrafı fazla olmadığı için parasının belli bir kısmını hayra dağıttığını ve maaşını yetirmeye çalıştığını vurgulayan Yılmaz, ev kirası, elektrik ve su parası ile evine odun kömür koyanların parasını da verdikten sonra parasının kalan kısmıyla geçinmeye çalıştığını kaydetti.  Dinçliği ile dikkat çeken Yılmaz, tek başına yaşamanın zor olmasına rağmen ilerleyen yaşına rağmen  yemeğini oturduğu yerden yaptığını, abdest alıp namazını kılabildiğini belirterek, “Allah’a hamd olsun. Sağolsun getir götür işleri için yardım edenimiz de oluyor” dedi.

Yeşildağ merkezde uzun yıllar ticaret yaptığını en son yöreye bakkal olarak hizmet verirken devletin kendisini bağkurdan emekli ettiğini anlatan Yılmaz, “Emekli olalı 50 sene oldu. Emekli olduğumda 40 lira verdiler, ondan sonra maaşım yükseldi .Allah razı olsun devletimizden zeval vermesin. Bağkurumu yıllarca ödedikten sonra iyi kötü bizi emekli ettiler. Bağkuru çıkarandan ve beni bağkurlu edenin kabri cennet olsun. Öyle olmasa idi benim şimdi bir şeyim yok. Bir o emekli maaşım var. Bekarım ben, hiç evlenmedim” diye konuştu.

Yaşlı teyzenin her ihtiyacına yetişen yardımcı olan Yeşildağ Mahallesi sakinlerinden Osman İltar da, Nesibe Yılmaz’ın köyün eski bir tüccarı olarak en eski bakkallarından birisi olduğunu vurgulayarak “Kereste ticareti yapmış. Türkiye’nin her yerinden oyuncak getirip satmış. En son da bakkallık yaparken emekli olmuş. Çok becerikli bir teyzemiz. 93 yaşında, köyde herkesin sevdiği,  saydığı, değer verdiği bir büyüğümüz. Elimizden geldiği kadar ben ve birkaç arkadaşım yardım ediyoruz, ihtiyaçları neyse bakkaldır, şudur budur. Köyümüzün çınarı diyelim, son çınarı en yaşlılarından. Bütün Beyşehir ve Konya havalisinde eskilerin hatta günümüzde bile herkesin tanıdığı değerli bir esnaf” ifadelerini kullandı.

93 yaşındaki Yılmaz’ın emekli maaşı dışında bir gelire sahip olmamasına rağmen aynı zamanda gönlü de çok zengin bir insan olduğunu da vurgulayan Yılmaz, “Aldığı maaşından bir kısmını her ay Mehmetçik Vakfıdır, Kızılay’dır, okul aile birliğidir böyle yerlere de bağışlar. Aldığı maaşın tamamını harcar. Zaten biraz odun kömür koyan kişileri var. Onlara verir, bakan, hayır yerlerine yapacağı kadarını yapar, kendi yiyeceğini ayırır. Geriye kalanını dağıtır. ‘Benim paraya ihtiyacım yok’ diyor. İşte bu şekilde geçinip gidiyor” diye konuştu.

Kaynak: (BGRT) - Beyşehir Göl Radyo Televizyonu A.Ş. Editör: BGRT
Etiketler: 93, yaşındaki, Nesibe, Teyze,, hayırsever, yönüyle, gönülleri, fethediyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı