Haber Detayı
19 Mayıs 2020 - Salı 18:57 Bu haber 3435 kez okundu
 
Pompa istasyonunda tedirgin eden manzara
BEYŞEHİR - Beyşehir'de, göl kenarındaki faaliyette olmayan sulama pompa istasyonunda yaşanan toplu balık ölümleri sonrası çok sayıda ölü balık su yüzeyini kapladı.
Yaşam Haberi
Pompa istasyonunda tedirgin eden manzara

BEYŞEHİR - Beyşehir'de, göl kenarındaki faaliyette olmayan sulama pompa istasyonunda yaşanan toplu balık ölümleri sonrası çok sayıda ölü balık su yüzeyini kapladı.

Beyşehir’in, Beyşehir Gölü’ne kıyısı bulunan Kurucuova Mahallesi girişinde halen atılı vaziyette bulunan, uzun yıllar önce gölden su alımı yaparak çevredeki tarım arazilerini sulamak amacıyla kurulan, günümüzde ise artık kullanılmayan sulama pompası istasyonuna ait alanda toplu balık ölümleri görüldü.

Ölü balıklara ait görsellerin sosyal medyada paylaşılması üzerine harekete geçen Beyşehir İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri, pompa istasyonu yetkilileri ile birlikte sözkonusu istasyonda incelemede bulundu. İnceleme sonucu balık ölümlerinin 10-15 gün önce yaşanmış olabileceği değerlendiriliyor.

TEMİZLENMESİ GEREKİYOR

Balık ölümlerinin nedeninin balıkların alana sıkışarak oksijensiz ve besinsiz kalmasından kaynaklı olduğu düşünülüyor. Ölü balıkların büyük bölümünün istilacı türlerden Çin Sazanı ve yavruları olduğu belirtilirken, ölü balıklar arasında bir su kuşunun da olması dikkat çekiyor. Balıkların ölüm nedeninin yapılacak detaylı araştırmanın ardından ortaya çıkabileceği ifade edilirken, alanın etrafa kötü bir koku yayan ölü balıklardan temizlenmesi için ise yetkililerin harekete geçmesi bekleniyor.

Ölü balıkların bulunduğu istasyonun hemen yanıbaşında bahçesinin bulunduğunu belirten yöre sakinlerinden İsmail Öcal, gördüğü toplu balık ölümleri nedeniyle yaşadığı üzüntüyü ifade ederken, “Ben de yeni gördüm de geldim, burada manzara felaket. Başka bir şey denmez. Denecek bir şey de yok.Balıkların nasıl ölmüş olabileceğini bilemiyorum. Gelen görevliler temizleyeceğiz buradaki balıkları demiş ama temizlemede yok, bakan da yok, ilgilenen de yok. Balık ölülere çürümeye başladığından etrafa çok kötü bir koku yayılıyor buradan. Çok rahatsızlık verici, çevre için de çok kötü bir görüntü sergiliyor” diye konuştu.

BALIK ÖLÜMLERİNİN GERÇEK NEDENİ ARAŞTIRILSIN

Konya Kurucuovalılar Kültür, Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Hasan Özen de, 1990 yılında inşa edilerek 1991 yılında bölgeye hizmet vermeye başlayan pompa istasyonunun halen işletilmediğini  ve atıl vaziyette olduğunu belirterek, “Buradaki tesis Yenişarbademli Sulama Birliği Su Pompası İstasyonu. 1990 yılında inşa edilmiş, bir yıl sonra da yöreye hizmet vermeye başlamış. Gölden aldığı suları Yenişarbademli ilçesi ovası ve çevredeki yerleşim merkezindeki alanların sulama ihtiyacını karşılıyordu. Şu anda ise faaliyet göstermiyor. Buradaki toplu balık ölümlerini yöre halkımız da bize sürekli soruyor. Bu ölümlerden endişeliyiz, tedirginiz. Bu balıkların gerçek ölüm nedeninin araştırılıp kamuoyu ile paylaşılmasını bekliyoruz.”ifadelerini kullandı.

 

Kaynak: (BGRT) - Beyşehir Göl Radyo Televizyonu A.Ş. Editör: BGRT
Etiketler: Pompa, istasyonunda, tedirgin, eden, manzara,
Yorumlar
Haber Yazılımı