Haber Detayı
13 Eylül 2019 - Cuma 16:27 Bu haber 2893 kez okundu
 
Adalet Sen, Yaşanan saldırı olayı ne ilk ne de son olaydır
Adalet Sen Konya Şubesi tarafından Adalet Sarayı’nda silahlı saldırıya uğrayan icra memuru ve avukat katibi için basın toplantısı düzenledi.
Güncel Haberi
Adalet Sen, Yaşanan saldırı olayı ne ilk ne de son olaydır

Adalet Sen Konya Şubesi Başkanı İlyas Oğuz Adalet Sarayı önünde icra memuru olarak görev yapan Gülsün Dilek Cihan ve Avukat Kâtibi Ayşe Yavuz’un silahlı saldırıya uğraması hakkında basın açıklaması yaptı. Oğuz açıklamasında, “Geçtiğimiz perşembe günü Konya 8. İcra Memurluğu’nda icra memuru olarak görev yapan mesai arkadaşımız Gülsün Dilek Cihan ve avukat kâtibi arkadaşımız Ayşe Yavuz’un yaralanması ile ilgili üzücü bir hadise yaşanmıştı. Özel bir inşaat firması sahibinin iş yerine borcundan dolayı icra işlemi için gidilen firmada borçlu şirket sahibi iş yerinde icra işlemi yaptırmak istemeyerek belindeki silahı çıkarmış, silahın ateş alması sonucunda yerden seken kurşunlardan bir tanesi Gülsüm Dilek Cihan’ın bacağını sıyırmıştı. Bir diğer kurşun ise Hukuk Bürosu Kâtibi Yavuz’un bacağına isabet etmiştir. İcra memuru arkadaşımızın hadiseyi hafif bir sıyrık ile atlatmış olması tek tesellimizdir. Ancak avukat kâtibi Yavuz’un durum daha ağır olması bizi derinden yaralamıştır. Her iki arkadaşımıza da geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Bu yaşanan olay ne ilk ne de son olaydır. Öncesinde de birçok kez icra memuru avukat, avukat kâtibi ve zabıt kâtibi arkadaşımız saldırıya, hakaretlere ve tehditlere maruz kalmıştır. Öncelikle bilinmesini isteriz ki icra memurları da tüm kamu görevlileri gibi devletinin hizmetkârıdır. İşini kanunlar çerçevesinde yapılan görevlendirme ile ifa etmektedir.

Yapılan işlemler esnasında konunun kişiselleştirilerek icra memurlarına yüklenmesi son derece yanlıştır. Uygulamadaki eksiklikler ve ihmaller bu ve buna benzer sonuçlan doğurmaktadır. Bireysel silahlanmanın bu denli arttığı bir dönemde icra memurlarının kendini koruyabileceği ya da suçlu tarafı caydırabileceği bir done elinde bulunmamaktadır. Emniyet güçlerinin yoğun mesaisi de her icra işleminin polis eşliğinde yapılmasını imkânsız kılmaktadır. Bir şoförün, bir icra kâtibinin, bir avukat veya yardımcısının; yılladır deyim yerindeyse içi timsahlarla dolu bir alana bırakılarak, görevlerini, tam, eksiksiz, korkmadan ve hukuka uygun bir şekilde yapmaları beklenmektedir. Tekrar hatırlatmak isteriz ki icra memurları ve kâtipler her şeyden önce polis gibi, asker gibi devletimizin herhangi bir kamu kuruntunda çalışan memurlar gibi kamu görevlileridir. Yapılan bu saldırıda; icra memuruna, avukata, kâtibine değil bizzat kanuna ve düzene kurşun sıkılmıştır. Bu kanunun ve düzenin sağlayıcıları kamu görevlileri işlerini kanunlar çerçevesinde zor şartlarda yerine getirmektedirler İcra memurlarının güvenli bir şekilde görevlerini yerine getirmesinin temini elzemdir. Bu konuda Adalet Bakanlığı İcra İşleri Dairesi Başkanlığının ve Emniyet Birimlerinin somut ve önleyici adımlar atmasın, bir an önce talep ediyor, bekliyor ve istiyoruz. Bir daha böyle üzücü bir olayın yaşanmaması temennisiyle yaralanan arkadaşlarımız. Dilek Cihan ve Ayşe Yavuz’a tekrar geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, hukuk mücadelesinde her daim yanlarında olacağımızı bildiriyor, arkadaşımıza yapılan menfur saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Tüm zorluklara rağmen adalet çalışanları olarak bizler yılmadan görevimizi kanunlar çerçevesinde layığıyla yerine getirmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Kaynak: (BGRT) - Beyşehir Göl Radyo Televizyonu A.Ş. Editör: BGRT
Etiketler: Adalet, Sen,, Yaşanan, saldırı, olayı, ne, ilk, ne, de, son, olaydır,
Yorumlar
Haber Yazılımı