Haber Detayı
22 Eylül 2020 - Salı 17:25 Bu haber 3432 kez okundu
 
Beyşehir'de evde karantinaya sıkı denetim
BEYŞEHİR - Beyşehir ilçesinde, Kovid-19 tanısı konulması ve bu hastalarla temaslı olması sebebiyle evlerde karantinada ve izolede bulunan kişiler, artık daha da sıkı takibe alınacak.
Sağlık Haberi
Beyşehir'de evde karantinaya sıkı denetim

BEYŞEHİR - Beyşehir ilçesinde, Kovid-19 tanısı konulması ve bu hastalarla temaslı olması sebebiyle evlerde karantinada ve izolede bulunan kişiler, artık daha da sıkı takibe alınacak.

Beyşehir Kaymakamı Yusuf Özdemir, Şehit Türkan Tekin Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi konferans salonunda Beyşehir’de görev yapan okul müdür ve müdür yardımcılarıyla evde izolasyon uygulaması ile ilgili yeni alınan karar doğrultusunda yürütülecek çalışmanın değerlendirildiği Kovid-19 konulu bilgilendirme toplantısında biraraya geldi.

Toplantıda konuşan Kaymakam Özdemir, yeni tip koronavirüs salgınına (Kovid-19) karşı yürütülecek mücadeleye ilişkin olarak yayımlanan genelgeler doğrultusunda alınan kararları ilçe düzeyinde de hayata geçirdiklerini aktardı.

Son genelgelerle Kovid 19 hastalığına yakalanmış kişilerden hastane sisteminde yer alması beklenmeyen ya da durumları ağır olmayanların artık evlerde izole edilmeye başlandığını hatırlatan Kaymakam Özdemir, evlerde Kovid-19 tanısı konulan ya da bu hastalarla teması olduğu için karantina altında bulunan ve izole edilen kişilerin evlerinden dışarıya çıkıp çıkmadıklarının denetim ve kontrollerinin daha sıkı bir takip altına alınması için de alınan yeni kararlar doğrultusunda çalışma başlattıklarını belirtti.

BEYŞEHİR'DE KOVİD TANISI KONULAN VE TEMASLI KİŞİ SAYISI NE?

Beyşehir’de Kovid-19 tanısı konulan 340’a yakın hasta bulunduğunu bunların halen evlerinde tedavi gördüğünü vurgulayan Özdemir, 13’ü yoğun bakımda olmak üzere 40 hastanın da hastane ortamında tedavisinin sürdüğünü kaydetti. 800’ün üzerinde kişinin de Kovid-19 tanısı konulanlarla çeşitli şekillerde teması nedeniyle evlerinde izole edildiğini belirten Özdemir, bu kişilerin 14 gün boyunca evlerinden çıkmasının yasak olduğunu hatırlattı.

Evlerde karantina altında bulunanların dışarıya çıkmalarının takibinin salgının yayılmaması adına çok önemli olduğunun altını çizen Özdemir, şunları kaydetti: “Şimdi burada olmamızın sebebi şu; evde izole edilenlerin de dışarıya çıkıp çıkmadıklarını habersiz ve belirsiz saatlerde kontrol etmek için oluşturduğumuz ekiplerimiz var. İlk zamanlarda bu işi Emniyet, Jandarma ve sağlık ekiplerimiz yapıyordu. Daha sonra sürece Milli Eğitim, Müftülük, Tarım İlçe ve Belediye gibi farklı kurumlarımızdan personeller de dahil oldu. Fakat, hasta sayımızın çoğalmasıyla Beyşehir’de yürütülen filyasyon çalışmalarının da sektere uğramaması için iki tür ekip oluşturuldu. Evde izole edilenlerin takip sistemi ile filyasyonla bu yeni çıkan bir hastanın testleri ve temas kurduğu kişilerin belirlenmesi için çalışan iki ayrı ekip var. Filyasyon ekibimiz şu anda tamamen doktor, hemşire , çevre sağlık teknisyeni gibi sağlıkçılardan oluşan bir ekip. 24 saat esasıyla çalışıyor. Son gelen genelgeyle ise evde izole edilenlerin takibine ilişkin yürütülecek çalışmalara kamu kurumlarından okul müdür ve müdür yardımcılarının da dahil edilmesiyle birlikte inşallah bu hastalığı hep birlikte aşacağız. Sizlerden isteğimiz, İlçe Sağlık Müdürlüğünce belirlenen, o gün evde izole edilmesi gereken kişileri, günlük değişiyor bu tabi, onların evde durup durmadıklarını farklı, belirsiz zamanlarda tesbitini yapıp, okullardaki bilgisayarlardan sistem üzerinde kaydını oluşturmaktır.”

Kaymakam Özdemir’in konuşmasının ardından Beyşehir Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm.Dr.Sıtkı Küçükbuzcu ile İlçe Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Uzmanı Dr.Hülya Duman da yürütülecek çalışmalara ilişkin olarak katılımcıları bilgilendirdi.

 

Kaynak: (BGRT) - Beyşehir Göl Radyo Televizyonu A.Ş. Editör: BGRT
Etiketler: Beyşehir'de, evde, karantinaya, sıkı, denetim,
Yorumlar
Haber Yazılımı