Haber Detayı
07 Nisan 2018 - Cumartesi 12:31 Bu haber 2782 kez okundu
 
Beyşehir'de Organik Tarım ve Solucan Gübre Konferansı
BEYŞEHİR - Beyşehir’de bir ilk gerçekleşti. İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün katkılarıyla, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Organik Tarım ve Solucan Gübresi Vermikompost adlı konferans düzenlendi.
Eğitim-Kültür Haberi
Beyşehir'de Organik Tarım ve Solucan Gübre Konferansı

BEYŞEHİR - Beyşehir’de bir ilk gerçekleşti. İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün katkılarıyla, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Organik Tarım ve Solucan Gübresi Vermikompost adlı konferans düzenlendi. İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Kaya, İlçe Milli Eğitim Müdürü Musa Konuk, solucan gübresi üreticileri, çiftçiler ve kursiyerlerin katılımlarıyla gerçekleşen konferansta solucan gübresinin öneminden bahsedildi.

     İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Kaya konuşmasında; “Toprağın veriminin daha çok artması, insanların sağlığının korunması adına organik gübre kullanımı her zaman gereklilik ve önem arz etmektedir. Organik tarım ürünlerinin daha çok tercih ediliyor olması nedeni ile tüm dünyada organik gübre kullanımına daha çok yer verilmektedir. Solucan sayesinde elde edilen gübreler diğer gübrelere oranla 8 kat daha fazla yararlı madde içermektedir. Tarımsal alanda yetiştirilen her ürün için solucan gübresi kullanımı mümkün olmaktadır” dedi.

      İlçe Milli Eğitim Müdürü Musa Konuk ise yaptığı konuşmada; “Doğadaki dengeyi yeniden kurmaya yönelik, toprağın verimliliğinde devamlılık sağlayan biyolojik mücadele ile hastalık ve zararlıları kontrol altına alarak, insana ve çevreye dost üretim sistemlerini içeren, sentetik kimyasal gübre ve ilaçların kullanımını azalmasını aynı zamanda solucan gübresinin kullanılmasını arzu ettiklerini belirten Konuk, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü olarak da bu konuyu çok önemsediklerini ve bu kapsamda Halk Eğitim Merkezinde bu sene vermikompost kursu açtıklarını hali hazırda 70 kursiyerin eğitimlerine devam ettiklerini ve kurs açmaya devam edeceklerini söyledi.

     Konuk; bu kapsamda bilgilendirme konferansına katılan çiftçilere teşekkür ederek daha sağlıklı bir dünya için ele ele vermeyi diledi.

Kaynak: (BGRT) - Beyşehir Göl Radyo Televizyonu A.Ş. Editör: BGRT
Etiketler: Beyşehir'de, Organik, Tarım, ve, Solucan, Gübre, Konferansı,
Yorumlar
Haber Yazılımı