Haber Detayı
30 Aralık 2017 - Cumartesi 09:36 Bu haber 9833 kez okundu
 
Beyşehir Devlet Hastanesi 'Dijital Hastane' Oldu
BEYŞEHİR - Beyşehir Devlet Hastanesi, EMRAM Seviye 6 kriterlerini karşıladığını pratikte başarılı bir şekilde göstermiş ve Seviye 6 hastanesi olarak tanınmaya hak kazanmıştır.
Sağlık Haberi
Beyşehir Devlet Hastanesi 'Dijital Hastane' Oldu

BEYŞEHİR - T.C. Sağlık Bakanlığı, Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğü, Medipol Üniversitesi ve HIMSS işbirliğinde yürütülen dijital hastane değerlendirme çalışmaları kapsamında Medipol Üniversitesi temsilcileri tarafından 28 Aralık 2017 tarihinde Beyşehir Devlet Hastanesinin yerinde değerlendirme ziyareti gerçekleştirilmiştir.

     Beyşehir Devlet Hastanesi olarak halkımıza daha kaliteli ve güvenli hizmet vermek amacıyla 2 yıl önce başladığımız dijitalleşme çalışmalarımız da HIMSS EMRAM değerlendirmesinde  6. Seviye ye ulaşmamızın sevincini yaşıyoruz.

HIMSS nedir?

      HIMSS Avrupa organizasyonu, dünya üzerindeki hastanelerde süreçleri iyileştirmek ve hastaların daha iyi hizmet almasını sağlamak için geliştirdiği yöntem ve akış modellerini uluslararası bir standardizasyon mekanizması haline getirerek EMRAM’ı geliştirmiştir.

      Bu model, hastanelerin elektronik tıbbi kayıt yeteneklerini en temel hizmetlerden en yüksek teknolojideki kağıtsız tıbbi kayıt ortamına kadar genişleyen bir aralıkta ele almaktadır. HIMSS Avrupa organizasyonu, bu model ile hastanelerin dijital süreçlerini değerlendirmek ve geldikleri seviyeyi tespit etmek için uluslararası düzeyde kabul gören bir derecelendirme yapmaktadır.  6. ve 7. Seviyeye gelmiş olan hastaneleri uluslararası HIMSS organizasyonlarında  ilan ederek akreditasyon belgesi vermektedir. 

       Hastanemizin hedefini ilk aşamada HIMSS 6 seviyesinde hizmet verebilmek olarak belirledik. HIMSS 6 hastanede bir yataklı serviste tüm kayıtların elektronik ortamda saklanabiliyor ve hiç kağıt kullanılmıyor olmasını gerektiren seviyedir. İlaç uygulamalarında doğru hasta, doğru order, doğru ilaç, doğru zaman ve doğru yol olarak 5 doğrulama kuralı uygulanmalıdır.Hastanın tüm tetkik(MR, Tomografi, Röntgen, Ultrason, EKG gibi) sonuçları dijital olarak saklanmalıdır.

        Bizde hastanemizde başlattığımız çalışmalarla önce teknolojik altyapımızı kağıtsız hastane seviyesine uygun hale getirdik Pilot olarak seçtiğimiz Fizik Tedavi Ve Rehabilitasyon branşında tamamen kağıtsız işlemlere geçerek sistemin işleyişini test ettik. Sonuçlar bizim için ve hastalarımız için son derece memnuniyet ve umut vericiydi. Süreçteki katkılarından dolayı HIMSS Avrupa Türkiye organizasyonuna ve HBYS firması Kardelen Yazılıma teşekkür ediyoruz.

       Bu aşamadan sonra HIMSS organizasyonu ile telefon eposta ve anketlerle ön değerlendirmeler yapılıp HIMSS 6 seviyesi için uygun olabileceğimiz kanısına ulaşıldı.

28.12.2017 tarihinde yapılan yerinde değerlendirmede Hastanemiz HIMSS Analytics EMRAM Seviye 6 olarak tescil edilmiştir.

      Çalışmalarımızın her aşamasında Sağlık Bakanlığımız, Konya İl Sağlık Müdürlüğümüz çok değerli katkıları ile yanımızda olmuşlardır. Hastanemiz ve halkımız adına da  kurumlarımıza teşekkür ediyoruz.

        Halkımıza daha güvenli ve kaliteli hizmet vermek amacıyla Beyşehir Devlet Hastanesi Yeni Binamızda HIMSS Analytics EMRAM Seviye 7 - tamamen kağıtsız dijital hastane hedefiyle çalışmalarımıza devam etmekteyiz.

Kaynak: (BGRT) - Beyşehir Göl Radyo Televizyonu A.Ş. Editör: BGRT
Etiketler: Beyşehir, Devlet, Hastanesi, 'Dijital, Hastane', Oldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı