Haber Detayı
13 Haziran 2024 - Perşembe 12:10 Bu haber 17311 kez okundu
 
Beyşehir Eşrefoğlu Camii Günü Etkinliği Düzenlendi
BEYŞEHİR - Beyşehir’de, Eşrefoğlu Camii Günü dolayısıyla düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri düzenlenen törende verildi.
Eğitim-Kültür Haberi
Beyşehir Eşrefoğlu Camii Günü Etkinliği Düzenlendi

BEYŞEHİR - Beyşehir’de, Eşrefoğlu Camii Günü dolayısıyla düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri düzenlenen törende verildi.

Tarihi Eşrefoğlu Camii önünde gerçekleştirilen ödül töreninde konuşan Beyşehir Müftüsü Veysel Kükrek, Eşrefoğlu Camisi’nin geçtiğimiz yıl UNESCO’nun dünya kültür mirası asıl listesine girdiğini hatırlatarak, UNESCO’nun bundan dolayı bazı talepleri olduğunu belirtti.

Bu taleplerden birisinin de tarihi camiye yönelik kültür faaliyetleri düzenlenmesi olduğunu vurgulayan Kükrek, “Bu yıl Eşrefoğlu Camii Günü kapsamında 725'inci yılını kutlamış olduk camimizin.Bu kapsamda bu talepler de doğrultusunda Beyşehir İlçe Müftülüğü, Türkiye Diyanet Vakfı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü olarak İlçe Kaymakamlığımızın önderliğinde camimizin kültür çalışmalarına katkı sağlamak adına bir yarışma düzenledik. Liseler arası kara kalem ve ortaokul öğrencileri arasında da fotoğraf çekme yarışması düzenledik. Bu yarışmalarda dereceye giren öğrencilerimize para ödüllerini vermek üzere bu törende bir araya gelmiş bulunuyoruz” ifadelerine yer verdi.

Törene katılan Beyşehir Kaymakamı Mehmet Kemal Akpınar da, UNESCO dünya kültür mirası asıl listesine alınan Eşrefoğlu Camisi’nin sadece bölge için değil artık hem Türkiye hem de tüm dünya için önemli bir tarihi eser niteliği taşıdığını dile getirerek, “Tarihi camimizin dünya listesine girmesi hem tanınırlığı hem de bilinirliği açısından çok faydalı olacaktır. Artık biliyorsunuz Beyşehir özellikle yeni yolların ve tünellerin de açılmasıyla birlikte önemli bir kavşak noktası haline geldi, yerli ve yabancı ziyaretçileri artmaya başladı. Bu organizasyonun da faydalı olacağını düşünüyorum, emeği geçelere, katılım gösteren öğrencilerimize teşekkür ediyorum.”dedi.

Konuşmaların ardından yarışmalarda dereceye giren isimlere ödülleri  Kaymakam Akpınar, Müftü Kükrek ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Musa Konuk tarafından verildi.

Yarışmalarda dereceye giren isimler şu şekilde:

Karakalem:

Miyase Yılmaz (birinci), Elif Ezgi Dereli (ikinci), Türkan Turhan (üçüncü).

Fotoğraf: Sevde Nur Korucu (birinci), Elif Başoğlu (ikinci), Mehmet Sert (üçüncü).

Kaynak: (BGRT) - Beyşehir Göl Radyo Televizyonu A.Ş. Editör: BGRT
Etiketler: Beyşehir, Eşrefoğlu, Camii, Günü, Etkinliği, Düzenlendi,
Yorumlar
Haber Yazılımı