Haber Detayı
07 Temmuz 2020 - Salı 11:06 Bu haber 1006 kez okundu
 
Beyşehir Gölü Milli Parkı’ndaki Leylekler Vadisi’ne ziyaretçi ilgisi arttı
BEYŞEHİR - Beyşehir'de bulunan “Leylekler Vadisi”ne yaz mevsiminin ortasına gelinmesiyle birlikte ziyaretçi ilgisi artış gösterdi.
Yaşam Haberi
Beyşehir Gölü Milli Parkı’ndaki Leylekler Vadisi’ne ziyaretçi ilgisi arttı

BEYŞEHİR - Beyşehir'de bulunan “Leylekler Vadisi”ne yaz mevsiminin ortasına gelinmesiyle birlikte ziyaretçi ilgisi artış gösterdi.

Türkiye’nin en büyük leylek kolonilerinden birisine evsahipliği yapan Beyşehir Gölü Milli Parkı’nda, Beyşehir’in göle kıyısı bulunan Yeşildağ Mahallesi sınırları içerisinde yer alan “Leylekler Vadisi”,  ilkbahar ve yaz döneminde yüzlerce leyleğe evsahipliği yapıyor.

Mart ayının gelmesi ile birlikte yerleşim merkezindeki mezarlık alanda bulunan ardıç ağaçlarının üzerindeki yuvalarına göç eden leylekler, bahar ve yaz dönemini burada geçiriyor.

Üreme döneminin ardından yumurtadan çıkan yavrular ise buradaki yuvalarda ebeveynleri tarafından getirilen yiyeceklerle beslenip büyüyüp gelişimini tamamlıyor. Bugünlerde yetişkin leylekler, yavrularının beslenmesi amacıyla sık sık ayrıldıkları yuvalara yiyecek taşıyabilmek için gün içerisinde yoğun bir mesai yapıyor.  

 Önümüzdeki günlerde başlayacak uçuş talimlerini tamamlayıp kanat çırpmayı ve uçmayı öğrenecek  yavru fertler, ebeveynleri ile birlikte Ağustos ayının sonlarına doğru ise ilkbahar döneminde geldikleri daha sıcak ülkelere tekrar toplu olarak göç etmeye başlayacak.

Bu arada, Vadideki yuvalarda bulunan ve sevimlilikleriyle dikkat çeken yavru leylekler de bögeye gelen ziyaretçilerin ilgi odağı haline geliyor.  

Vadiye Milli Parklar 8.Bölge Müdürlüğü tarafından kurulan seyir kulesine çıkan ziyaretçiler, alanda yaşam süren göçebe kuşları gözlemleyip, yakından fotoğraflama imkanı bulabiliyor. Doğa ve fotoğrafseverler burada hakim bir alandan göçebe kuşların fotoğrafını çekebilmek için bol bol mesai yaparken, birlikte geldikleri aile fertleri ya da arkadaşları ile özçekimler yaparak sosyal medya hesaplarından da paylaşabiliyor.

Leylekler Vadisi, yuvaların yakınına kurulan canlı yayın kameraları vasıtasıyla dünyanın her yerinden internet ortamında da izlenebiliyor.

Leylekler Vadisi’nin ziyaretçilerinden Yusuf Güden, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’ın kişisel sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımdaki çağrısına uyarak merak ettiği alana ailesiyle birlikte geldiğini vurgulayarak, “Bir ziyaret edelim dedik. Burası çok güzelmiş. Ben bu kadar leyleği birarada göreceğimi beklemiyordum. Bayağı bir leylek yuvası var. Doğa harikası bir yer. Yavru leylekleri de ilk kez yuvalarında böylesine yakından görme imkanı bulduk. Görmeyen herkes burayı ziyaret edip mutlaka görmeli” ifadelerini kullandı.

Ziyaretçi Mustafa Güden de, internetten görüp geldikleri vadide leyleklerin bu kadar güzel bir manzara oluşturabileceğini tahmin etmediğini dile getirerek, “Kuleye çıktığımızda manzara muhteşem oldu. Gerçekten çok güzel bir yermiş” diye konuştu.

Şanlıurfa’da öğretmenlik yaptığını belirten ziyaretçilerden Adem Akkuş da, leylekler vadisinin sürekli ziyaret ettiği mekanlardan birisi olduğunu belirterek, arkadaşlarına da görmesi yönünde hep tavsiyelerde bulunduğunu söyledi. Akkuş, “Burasını leyleklerin sıcak bölgelere göçerken uğradıkları yer olarak biliyoruz. Rehberlerin anlattığına göre buranın tarihçesi 1800’li yıllara dayanıyormuş. Burada gelip tefekkür yapmak, o Cenab-ı Hak’kın yarattığı o güzel leyleklerin bembeyaz tüylerine ve yeşilliklere bakmak, kabirlerin üstüne konmuş bu leylekler, kabirlere de bakıp ölümü ve ahireti düşünmek burada güzel bir hava veriyor. Ben bu leyleklere baktığımda, işte yavrularını doyuruyorlar, uçuyorlar. Ama Ağustos ayında geldiğimizde maalesef görmek mümkün olmuyor, yuvalar boş olunca mahsun oluyoruz. Bugünlerde ise bu yuvalarda onları görebilme şansını yaşıyoruz” şeklinde konuştu.

Kaynak: (BGRT) - Beyşehir Göl Radyo Televizyonu A.Ş. Editör: BGRT
Etiketler: Beyşehir, Gölü, Milli, Parkı’ndaki, Leylekler, Vadisi’ne, ziyaretçi, ilgisi, arttı,
Yorumlar
Haber Yazılımı