Haber Detayı
11 Ekim 2019 - Cuma 11:03 Bu haber 2396 kez okundu
 
Beyşehir’in şeker fasülyesi başkentteki fuarda tanıtıldı
BEYŞEHİR - Beyşehir'in yöresel üretim şeker fasulyesinin Ankara’da düzenlenen “kendine yeten, kentine yeter” temalı fuarda tanıtıldığı belirtildi.
Ekonomi Haberi
Beyşehir’in şeker fasülyesi başkentteki fuarda tanıtıldı

BEYŞEHİR - Beyşehir ilçesinin yöresel üretim şeker fasulyesinin Ankara’da düzenlenen  “kendine yeten, kentine yeter” temalı fuarda tanıtıldığı belirtildi.

Akçabelen Tarımsal Kalkınma Kooperetafi Başkanı Metin Ünüvar, yaptığı açıklamada, İç Anadolu Bölgesi’nin ilk coğrafi işaretli fasülyesi olan Akçabelen (Çetmi) Şeker Fasülyesi’ni tanıtım için başkentte Birleşmiş Miletler GEF Küçük Destek Programı (SGP) adına düzenlenen “kendine yeten, kentine yeter” temalı fuarda görücüye çıkardıklarını söyledi.

Ankara Cer Modern bahçesindeki sona eren  fuarda bugüne kadar Birleşmiş Milletler SGP tarafından desteklenen sivil toplum kuruluşları ve ortakları tarafından gerçekleştirilen 310 projeden 40’ının sergilendiğini vurgulayan Ünüvar, “Beyşehir’in ilk coğrafi işaret menşe belgesi sahibi ve Türkiye’de ise 4.coğrafi işaretli şeker fasülye olan Akçabelen (Çetmi) Şeker Fasülyemizi ve ilçemizi her zaman tanıtarak şehrimiz ekonomisinin daha da ileri noktalara gitmesi hususunda biz üreticiler olarak üzerimize düşen görevi yerine getireceğiz” dedi.

Ünüvar, coğrafi işaretleme aldıkları ürünlerini ulusal ve uluslararası bazda bu tür fuarlara katılarak tanıtma şansı yakaladıklarını belirterek, “Biz üreticiler bu alanda Beyşehir’imiz için hep beraber  çalışarak daha fazla ürün tescil belgesi alabiliriz. Bu konuda her kurumla çalışmaktan ve tecrübelerimizi paylaşmaktan mutluluk duyarız. Bu vesile ile gelinen bu süreçte bizlere desteklerini esirgemeyen İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Musa Konuk Bey’e teşekkür ediyoruz” dedi.

Kaynak: (BGRT) - Beyşehir Göl Radyo Televizyonu A.Ş. Editör: BGRT
Etiketler: Beyşehir’in, şeker, fasülyesi, başkentteki, fuarda, tanıtıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı