Haber Detayı
04 Ağustos 2020 - Salı 16:44 Bu haber 2073 kez okundu
 
Hayatta olmayan 4 ismin adı, Sonsuz Şükran Köyü’nde yaşatılacak
HÜYÜK -Artık hayatta olmayan dört önemli ismin adı Konya’daki Sonsuz Şükran Köyü’nde yaşatılacak.
Eğitim-Kültür Haberi
Hayatta olmayan 4 ismin adı, Sonsuz Şükran Köyü’nde yaşatılacak

HÜYÜK - Artık hayatta olmayan dört önemli ismin adı Konya’daki Sonsuz Şükran Köyü’nde yaşatılacak.

Ebediyete uğurladığımız yönetmen Metin Erksan, 'Toprak dede' olarak tanınan çevreci Hayrettin Karaca, hikâyeci Mehmet Ali Taşçı ile şair Mustafa Çimen'in isimleri bundan böyle Hüyük ilçesindeki Sonsuz Şükran Köyü'nde yaşatılacak.

Dört ismin ölüm yıldönümü dolayısıyla Hüyük ilçesine bağlı Çavuş Mahallesi'nde kurulu bulunan sanatçılara ait kerpiç evlerin bulunduğu Sonsuz Şükran Köyü'nde sanatçılar tarafından anma töreni düzenlendi. Sonsuz Şükran Köyü'nün kurucusu yönetmen Mehmet Taşdiken, yaptığı konuşmada, Sonsuz Şükran Köyü Büyük Ustalar Çınarlığı'nda fidan dikimi ve anma programı için yeniden sanatçı dostlarıyla biraraya geldiklerini belirterek, bugün aralarında olmayan yönetmen Metin Erksan, çevreci Hayrettin Karaca, hikayeci Mehmet Ali Taşçı ile şair Mustafa Çimen'in isimlerinin yaşatılması için onların anısına birer çınar fidanını toprakla buluşturmak amacıyla toplandıklarını hatırlattı.

Sonsuz Şükran Köyü'nde oluşturdukları Büyük Ustalar Çınarlığı'ndan söz ederek, Türkiye'nin önemli değerlerini anmak için çınarlık kurulmasına gerek olmadığını, bunun başka şekil ve modellerde de yapılabileceğini vurgulayan Taşdiken, bu tür pozitif örneklerin insanlarda çok olumlu çağrışımlarla başka tür modellerin çoğalmasına da katkıda bulunduğunu kaydetti.

Ebediyete intikal eden dört ismin hayatta iken yaptığı çalışmalardan söz ederek Allah'tan rahmet dileyen Taşdiken, şunları kaydetti: "Çevreci Hayrettin Karaca, milyonlarca fidan dağıttı Türkiye'de. Ağaç olarak birçok eser bırakan bir insan. Belki en önemli eserlerinden birisi de bizatihi kendi adına dikilmiş olan bu çınar olacak. Onun için çok anlamlı bir şey. Kendisine Allah'tan rahmet diliyoruz. Onun adını yaşatmak üzere fidanını toprağa indiriyoruz. Yönetmen Metin Erksan'la da, 1970'li yıllardan ölümüne kadar tanışıklığımız devam etti. Türk sinemasının öncü ve çok önemli yönetmenlerinden birisiydi. Zaten sinema tarihine de çok saygın bir şekilde geçti. Mustafa Çimen de, Türkiye'de değeri bilinmemiş, çok önemli şairlerden birisidir. 4 tane hacimli şiir kitabı vardır. Yakından tanıdığım için biliyorum, en az 5 ila 10 kitap hacminde daha şiir yazmıştır. İlk şiirlerinin yazımına da şahidiz.Gençlik yıllarımızda beraberken yazmıştır. 50 yıllık bir şiir serüveni vardır. Hikayeci Mehmet Ali Taşçı ise 33 yaşında kaybettiğimiz ve çok yakınımız olan bir değerdi. 70'li yıllarda özellikle Türkiye'de çok ses getirmiş bir hikayeciliği, uslübü, özel tarzı olan çok değerli bir sanatçımızdı, edebiyatçımızdı.  Bizler de zaten kalbimizde olan bu insanları biraz da büyük kültür duayenleri ile birlikte yanıbaşımızda ve gözümüzün önünde olmasını arzu ettik. Hepsine de Allah rahmet eylesin."

Konuşmaların sonrasında ebediyete intikal eden 4 isim için dikilecek olan çınar fidanları sanatçılar, köy sakinleri ve anma programına katılanlar tarafından toprakla buluşturularak fidanlara can suyu verildi.

Kaynak: (BGRT) - Beyşehir Göl Radyo Televizyonu A.Ş. Editör: BGRT
Etiketler: Hayatta, olmayan, 4, ismin, adı,, Sonsuz, Şükran, Köyü’nde, yaşatılacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı