Haber Detayı
22 Ağustos 2019 - Perşembe 10:50 Bu haber 2595 kez okundu
 
Mobil Mesnevi Tüm Dünyada İlgi Görüyor
Konya Büyükşehir Belediyesi, basılı Mesnevilerin yanı sıra Mobil Mesnevi uygulamasıyla dijital ortamda da Mesnevi’yi okurlarla buluşturuyor.
Eğitim-Kültür Haberi
Mobil Mesnevi Tüm Dünyada İlgi Görüyor

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından hizmete sunulan Mobil Mesnevi uygulaması dünyanın pek çok ülkesindeki Mevlana dostlarından ilgi görüyor. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Hz. Mevlâna Celâleddin Rumî’nin sevgiyi, barışı ve hoşgörüyü temel alan evrensel mesajlarının milyonları etkileyip gönülleri birleştirdiğini söyledi. Hz. Mevlâna’nın 13’üncü asırdan günümüzü aydınlatan fikirlerinin tüm dünyada daha fazla kişiye ulaşması için Büyükşehir Belediyesi olarak Mesnevi’nin 26 dilde basımını yaptıklarını vurgulayan Başkan Altay, Mobil Mesnevi uygulamasıyla da dijital dünyadan tüm dünyaya ulaştıklarını ifade etti.

MOBİLDE 12 FARKLI DİLDE OKUNABİLİYOR

Başkan Altay; Türkçe, İngilizce, İspanyolca, Çince, Fransızca, Kazakça, Özbekçe, Tacikçe, İsveçce, Urduca, Arnavutça ve Arapça dillerinde uygulamaya konulan Mobil Mesnevi’yi bugüne kadar Android ve IOS işletim sisteminden 200 binden fazla kişinin indirdiğini kaydetti.

MOBİL MESNEVİ UYGULAMASI

Mesnevi’yi ciltler halinde okuma imkânı sağlayan Mobil Mesnevi uygulamasında; ney taksimleri dinleme, ekleme, okunan bölümleri işaretleyebilme, okunan bölümler hakkında not alabilme, dipnotlara bakabilme, içindekileri liste halinde görebilme ve ilgili sayfaya gidebilme, Mevlana Müzesi fotoğraflarından oluşan albümü inceleyebilme, Mesnevi’den alınmış kısa sözleri SMS veya sosyal medyada paylaşabilme gibi özellikler bulunuyor. Mobil Mesnevi uygulaması, Türkiye’den sonra en fazla Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Almanya ve Hollanda gibi ülkelerde mobil cihazlara indirildi.

Kaynak: (BGRT) - Beyşehir Göl Radyo Televizyonu A.Ş. Editör: BGRT
Etiketler: Mobil, Mesnevi, Tüm, Dünyada, İlgi, Görüyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı