Haber Detayı
08 Eylül 2020 - Salı 12:05 Bu haber 2221 kez okundu
 
Yeşilçamın emektar oyuncusu İhsan Gedik: "Bizi tamamen dışladılar, iş vermediler"
HÜYÜK - Türk Sineması’nın emektar oyuncusu 78 yaşındaki İhsan Gedik, yeni jenerasyona, “Bizi tamamen dışladılar, iş vermediler” sözleriyle sitemde bulundu.
Eğitim-Kültür Haberi
Yeşilçamın emektar oyuncusu İhsan Gedik:

HÜYÜK - Türk Sineması’nın emektar oyuncusu 78 yaşındaki İhsan Gedik, yeni jenerasyona, “Bizi tamamen dışladılar, iş vermediler” sözleriyle sitemde bulundu.

Yeşilçam filmlerinin ‘kötü oyuncusu” olarak bilinen ve mesai yaptığı dönemde çok sayıda  filmde rol alan, iki çocuk babası 78 yaşındaki İhsan Gedik, geldiği Hüyük ilçesinde “Yeni jenerasyon bizi tamamen dışladı, yani iş vermediler” diye konuştu.

Hüyük Belediye Başkanı Mehmet Çiğdem’in daveti üzerine Hüyük ilçesine gelen ve Çavuş Mahallesi’nde kurulu sanatçılara ait kerpiç evlerin bulunduğu sanatçı köyü Sonsuz Şükran Köyü’nü ziyaret eden Gedik, ilçede iştirak ettiği bir söyleşiden önce gazetecilere yaptığı açıklamada, Yeşilçam’da bine yakın filmde rol aldığını anımsatarak, sinemaya başlangıç hikayesini de anlattı.

Çiftçi çocuğu olarak ilk önce teknik çalışan olarak girdiği sinema dünyasında, daha sonra bir arkadaşının üstlendiği rolü yapamaması üzerine sinemanın bu alanında da serüveninin başladığını ifade eden Gedik, “Memduh Ün vardı patronumuz. İlk önce teknik olarak girdim. Bir arkadaş rolü yapamadı, yani iki tane yumruk atacaktı, atamadı. İnsan, ‘git bir ceket giy’ dedi. Dedim, ‘abi ceketim yok.”. ‘Bul bir tane ceket, gel’ dedi. Ceketi giydim tabi karşımda da dev gibi bir adam var Ayhan Işık, ama ne yaptım, o zaman boyum kısaydı, gene de kısa da. Takozlar vardı bizde, 10’luk,20’lik, takozları yere koydum ki Ayhan abinin dengesine geleyim diye. Boy olarak yapacağım iş ne, kabadayıca geleceğim, yumruğu sallayacağım. Bir daha koyacağım, ben yerde, hemen orada yevmiyemi aldık tabi.  Sinemaya öyle başladım” dedi.

Sinemaya teknik olarak girse de arkadaşları içerisinde biraz aktif ve kabiliyetli olmasının rolleri kapmasında mükafatını gördüğünü anlatan Gedik, her insana nasip olmayacak çok sayıda sinema filmi çevirmesine rağmen neden veda ettiğiyle ilgili de şunları aktardı:

“Yani anlayış kabiliyeti bu. Sinema dediğin zaman, fazla kültüre gerek yok. Yeter ki, içinden gelsin, yaşaya bil… Yaşadığın zaman o işte muvaffak oluyorsun. Biz muvaffak olduk. Ne var ki, seneler geçti 1978-1979’larda seks filmleri başlayınca ben sinemayı bıraktım. Memlekete gittim. Allah’tan öyle oldu da, çoluk çocuğa girdim. Benim aile durumum iyiydi. Çiftçi çocuğuyum ben. 100 metre yer sattım, kahve açtım. Sonra hanımı istedim, vermediler. Kaçırdım, İstanbul’a geldim. Allah razı olsun Fatma Girik analık yaptı, beni evlendirdi. Bir hafta kadar uğraştı, o zaman yıldırım nikahı zor kıyılıyordu. Şimdi iki tane çocuğum var. Ben okumadım, iki çocuğumu okuttum. Ne var ki, mutluyum. Yani onları okuttum.”

Sinemanın eski duayen oyuncusu Gedik, sinemayı bıraktıktan sonra artık o günlerin kendisi için geride kaldığını , ilerleyen yaşına rağmen yazdığı kitapları satarak geçimini sağladığını da söyledi. Yeni jenerasyondan gazetecilerin sorusu üzerine artık sinemaya dair teklifler almadığını dile getiren ve bu konuda sitem de eden ancak özeleştiri yaparak bu duruma anlayış da gösteren Gedik, sözlerini şu sözlerle tamamladı:

“Yeni jenerasyonda herkesin grubu var. Kimisi alaylı, kimisi okullu… Ama ne var ki, bir de ezber işi var. Şimdi doğruya doğru konuşalım. Bizim ezberimiz yok, biz alaylıyız. Yani onlar ezbere okuduğu için 6-7 yaprağı okuyabiliyor. Ama ben okusam okusam bir yaprağı okurum. İkinci yaprağı okuyamam. O yüzden bizim biraz noksanlığımız var. Ama affedersiniz Kur’an-ı Kerim değil yani. 4 kelimeyle işi bağlayabilirsiniz. O yüzden yeni jenerasyon bizi tamamen dışladı. Yani iş vermediler, herkes grup yaptı, grup kurup. Ne var ki ben de hiç babama minnet etmem. Büyüğümü severim, küçüğüme saygı gösteririm. Bir kitap hazırladım. Bu kitabı da satıyorum. Geçimimi sağlıyorum. Allah’tan başka kimseye de ihtiyacımız yok. Ama güzel abilere ihtiyaç var. O da Mehmet abim işte. O’nu ve sizleri de çok seviyorum.”

Kaynak: (BGRT) - Beyşehir Göl Radyo Televizyonu A.Ş. Editör: BGRT
Etiketler: Yeşilçamın, emektar, oyuncusu, İhsan, Gedik:, "Bizi, tamamen, dışladılar,, iş, vermediler",
Yorumlar
Haber Yazılımı