Haber Detayı
10 Aralık 2019 - Salı 10:38 Bu haber 1678 kez okundu
 
Beyşehir’de “çocuklarımızın sorunları ve çözüm yolları” konferansı
BEYŞEHİR - Uzman Pedagog İshak Orhan’ın konuşmacı olarak katıldığı “Çocuklarımızın Sorunları ve Çözüm Yolları” konulu konferans Beyşehir belediyesi kültür ve yaşam merkezinde gerçekleştirildi.
Eğitim-Kültür Haberi
Beyşehir’de “çocuklarımızın sorunları ve çözüm yolları” konferansı

BEYŞEHİR - Uzman Pedagog İshak Orhan’ın konuşmacı olarak katıldığı “Çocuklarımızın Sorunları ve Çözüm Yolları” konulu konferans Beyşehir belediyesi kültür ve yaşam merkezinde gerçekleştirildi.

Şehit Ömer Halisdemir Anaokulu’nun düzenlediği ve Beyşehir Belediyesi, Konya milli eğitim müdürlüğü, Beyşehir milli eğitim müdürlüğü işbirliği ile Konya 2023 el ele projesi kapsamında düzenlenen konferansa milli eğitim şube müdürü Ramazan Parlakkaya, Öğretmenler ve veliler katıldı.

Konferansta konuşan pedegog İshak Orhan; “Çocukların olumsuz davranışlarını ortadan kaldırmak için, anne-baba ve öğretmenler ne yapmalıdırlar?”

“Değerli kardeşlerim, hepimiz yetişkin olmamıza rağmen olumsuz davranışlara sahip iken, çocuklarımızın olumsuz davranışlarına maalesef tahammül edemiyoruz. Öncelikle biz yetişkinler çocukların yanında olumlu davranarak çocuklarımızın olumsuz davranmalarını engelleyebiliriz. Ama anne baba olarak olumlu davranmamıza rağmen, çocuklarda olumsuz davranış varsa, bu ya izlediği filmlerden, ya İnternetten, ya arkadaşlarından ya da yakın çevresinden kaynaklanır.

Olumsuz davranışı ilk gördüğümüzde eğer çocuğumuza sert davranırsak ve kızarsak, o davranışı pekiştirmiş oluruz. Yani kalıcı hale getirmiş oluruz. Bizim yanımızda belki yapmayabilir ama bizim olmadığımız yerde artarak devam eder.”

Peki, biz bu durumda nasıl davranmalıyız? 

“Tabii ki o yanlış davranışın çocuğumuza zararlarını tatlı bir dille, az, öz ve mümkün olduğu kadar kısa olarak anlatmalıyız. Buna 40 gün kadar devam etmemiz halinde o olumsuz davranışın geçtiğini göreceğiz.

Ancak arkadaş çevresini kontrol etmeliyiz. Onlardan kazanılan bir davranış, çocuk o çevrede bulunduğu sürece devam eder.

Olumsuz bir davranışı olumluya dönüştürmek çok kolay olmayacaktır.

Onun için çocuklarımızı 18 yaşına kadar yapıcı kontrol altında tutmalıyız. Onların her istediğini asla yapmamalıyız. Aksi takdirde doyumsuz ve şımarık bir çocuk elde etmiş oluruz.

Eğer çocuklarınızın davranışlarına tahammülünüz kalmadıysa geç kalmadan mutlaka bir uzman yardımı alın ve kendinizi iyileştirin. Geç kalırsanız olan size olur. Sizin hastalığınız çocukların umurunda bile olmaz. Çünkü onlar sadece kendilerini düşünürler. Sizi kaybettikten sonra belki kıymetinizi bilirler. Çoğu çocuk böyledir. İstisnalar kaideyi bozmaz” dedi.

Konferansın sonunda Orhana hediye takdimi yapıldı.

Kaynak: (BGRT) - Beyşehir Göl Radyo Televizyonu A.Ş. Editör: BGRT
Etiketler: Beyşehir’de, “çocuklarımızın, sorunları, ve, çözüm, yolları”, konferansı,
Yorumlar
Haber Yazılımı