Haber Detayı
13 Şubat 2024 - Salı 19:37 Bu haber 76630 kez okundu
 
Beyşehir’de Kar Yürüyüşü Şenliğinde Dağda Kar Bulamadılar
BEYŞEHİR - Beyşehir Huğlu Mahallesinde düzenlenen kar şenliğine katılan doğa severler ile dağcılar, dağlık alanda kar olmamasının hayal kırıklığını yaşadılar.
Yaşam Haberi
Beyşehir’de Kar Yürüyüşü Şenliğinde Dağda Kar Bulamadılar

BEYŞEHİR - Beyşehir Huğlu Mahallesinde düzenlenen kar şenliğine katılan doğa severler ile dağcılar, dağlık alanda kar olmamasının hayal kırıklığını yaşadılar.

Beyşehir Kültür ve Turizm Derneği bünyesinde faaliyet gösteren Beyşehir Treeking ve Doğa Yürüyüşleri Topluluğu’nun bu yıl 13’üncüsünü gerçekleştirdiği Huğlu Dikenli Tepe Kar Yürüyüşü etkinliğine katılan doğaseverler çıktıkları dağlık alanda şok bir manzara ile karşılaştı.

Yapıldığı yıllarda adeta kar şenliğine dönüşen etkinlikte bu yıl zirveye çıktıkları anlarda beyaz örtüden eser bulamayan doğa severler, yürüyüşlerini umdukları gibi kar örtüsü üzerinde gerçekleştiremedi.

Beyşehir Kültür, Doğa ve Turizm Derneği Başkanı Mustafa Büyükkafalı, her yıl geleneksel olarak doğa yürüyüşü düzenledikleri Huğlu Dikenli Tepe Kar Yürüyüşü etkinliğinin doğa severlerin yanı sıra dağcıların da katılımlarıyla çok ilgisini çeken bir aktivite olduğunu anımsattı.

2024 yılının ilk etkinliği olan, 227 katılımcının katıldığı ve 3’üncüsünü gerçekleştirdikleri kar yürüyüşü etkinliğinde kar örtüsü olmamasının üzüntüsünü ve burukluğunu yaşadıklarını anlatan Büyükkafalı, “ Bu yıl maalesef bölgemizde büyük bir kuraklık yaşanıyor. Her yıl kar yürüyüşü yaptığımız dağlık alanlarda bile kar örtüsü bulunmuyor. 13 yıldır Huğlu’da bu etkinliği yürütüyoruz. Ama bu yıl ilk kez kar örtüsü olmadan, karda yürümeden bir etkinliği tamamlamış bulunuyoruz” ifadelerine yer verdi.

Etkinliğe Konya, Aksaray ile çevre il ve ilçelerden toplamda 227 doğa sever ile dağcının Huğlu Mahallesi’nde bir araya gelip katıldığını vurgulayan Büyükkafalı, Huğlu Dikenli Tepesi’nin 1820 metre rakıma sahip zirvesine yine inişi ve çıkışı 8 kilometre mesafeli olan bir tırmanış gerçekleştirerek ay yıldızlı bayrağı dikerek toplulukların pankartlarını açtıklarını belirttüi.

Kaynak: (BGRT) - Beyşehir Göl Radyo Televizyonu A.Ş. Editör: BGRT
Etiketler: Beyşehir’de, Kar, Yürüyüşü, Şenliğinde, Dağda, Kar, Bulamadılar,
Yorumlar
Haber Yazılımı