Haber Detayı
02 Şubat 2019 - Cumartesi 11:16 Bu haber 4258 kez okundu
 
Beyşehir'in Nüfusu 5 Yılda 2 Bin 402 Kişi Arttı
BEYŞEHİR - Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Adrese Dayalı Nüfus Sayım sonuçlarının açıklanmasının ardından Beyşehir ilçesinin nüfusunun 1052 kişi arttığı ortaya çıktı. 2017 yılında 72 bin 716 olan ilçe nüfusu, son sayımın ardından 73 bin 768’e yükseldi.
Güncel Haberi
Beyşehir'in Nüfusu 5 Yılda 2 Bin 402 Kişi Arttı

BEYŞEHİR ARTIK GÖÇ VEREN DEĞİL, GÖÇ ALAN BİR İLÇE

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Adrese Dayalı Nüfus Sayım sonuçlarının açıklanmasının ardından Beyşehir ilçesinin nüfusunun 1052 kişi arttığı ortaya çıktı. 2017 yılında 72 bin 716 olan ilçe nüfusu, son sayımın ardından 73 bin 768’e yükseldi.
Beyşehir Belediye Başkanı Murat Özaltun, Beyşehir’in son yıllarda sürekli gelişen ve değişen bir ilçe olduğunu, bunu nüfus sayım sonuçlarının da ortaya koyduğunu söyledi. 
Beyşehir’in son dönemde her yıl artan nüfus durumunu, Konya’da cazibe merkezi bir ilçe haline gelmesiyle sürekli göç almaya başlayan bir ilçe haline bürünmesine bağlayan Özaltun, uzun yıllar önce sürekli göç veren bir ilçe konumunda olan Beyşehir’de günümüzde tam tersine bir durum yaşanmaya başladığını, bunun da sevindirici bir gelişme olduğunu ifade etti. Özaltun, ilçede artan devlet yatırımlarının yanı sıra, yerel yönetimler olarak yürüttükleri çalışmaların, hayata geçirdikleri projelerin meyvesini nüfus bakımından da almaya başladıklarını kaydetti.

BEYŞEHİR, KONYA'NIN 3'ÜNCÜ BÜYÜK TAŞRA İLÇESİ

Beyşehir’in artan nüfusuyla halen Konya’da merkez ilçeler dışında 3’ncü büyük ilçe konumunu koruduğunu da vurgulayan Başkan Özaltun, şunları kaydetti: “İlçemiz Konya’da taşra ilçeleri içerisinde nüfusu bakımından Ereğli ve Akşehir’den sonra geliyor. Beyşehir, nüfusuyla Türkiye’de de birçok il nüfusuna yaklaşım gösteriyor. TÜİK’in verilerine göre nüfusumuz her yıl önemli ölçüde artış gösteriyor.

73 bin 768 olan nüfusumuzun 36 bin 755’i erkek, 37 bin 013’ü ise kadınlardan oluşuyor. Sadece ilçe geneli nüfusumuz değil, yeni Büyükşehir Belediyesi yasasının yürürlüğe girmesinin ardından değişim ve gelişimin yaşandığı beldeden ve köyden mahalleye dönüşen birçok yerleşim merkezimizin nüfuslarında da gözle görülür artışlar görüyoruz. Merkez ilçeler dışında ilçemiz Konya’da en fazla nüfusunda artış olan ilçeler arasında en üst noktalara gelmiş durumda. Beyşehir’de ilçe nüfusumuz göreve geldiğimiz 2014 yılından bu yana devamlı bir artış göstermiş durumda. 2014’te 71 bin 366 olan nüfusumuz, günümüze geldiğimizde 73 bin 768’e yükselmiş. Yani, 5 yılda nüfusumuz 2 bin 402 kişi artış göstermiş. Bu verilere göre nüfusumuz her yıl artmış ve ilçemiz göç veren bir ilçe konumundan göç alır bir noktaya gelmiştir.”

Kaynak: (BGRT) - Beyşehir Göl Radyo Televizyonu A.Ş. Editör: BGRT
Etiketler: Beyşehir'in, Nüfusu, 5, Yılda, 2, Bin, 402, Kişi, Arttı,
Yorumlar
Haber Yazılımı