Haber Detayı
22 Haziran 2020 - Pazartesi 14:28 Bu haber 2372 kez okundu
 
Gölde olta avcılığı yapılabilecek alan genişletildi
BEYŞEHİR - Türkiye’nin sportif olta avcılığında en gözde mekanlarından birisi olan Beyşehir Gölü’nde serbest dönemde amatör ve sportif olta balıkçılığının yapılabileceği alanlar yeniden belirlendi.
Ekonomi Haberi
Gölde olta avcılığı yapılabilecek alan genişletildi

BEYŞEHİR - Türkiye’nin sportif olta avcılığında en gözde mekanlarından birisi olan Beyşehir Gölü’nde serbest dönemde amatör ve sportif olta balıkçılığının yapılabileceği alanlar yeniden belirlendi.

Bu kapsamda, daha önce 12 kilometre kıyıyla sınırlı olan olta avcılığı yapılabilecek sahil şeridi 88 kilometre daha uzatılarak 100 kilometreye yükseltildi. Ayrıca, Beyşehir Gölü’nde bulunan Üstünler Adası’nın Karaburun plajına bakan kısmının bot ve tekneyle  sportif amatör avcılığına açıldığı bildirildi.

 Olta meraklılarına İçerişehir Mahallesi’ndeki Beylerbeyi Konağı ile Beyşehir Öğretmenevi arasındaki sahil şeridi ile Karaburun plajı mevkisi serbest zamanda dahil olmak üzere amatör avcılığa kapatıldı. Olta avcılığına yasak getirilen alanlar arasında balıkçı barınakları ve limanlar, İzcilik Kampı alanı, su alımı pompaları ve 300 metre çevresi, Üstünler Adası’nın Karaburun plajına bakan tarafı ve plajla ada arasında kalan koy, göle dökülen Sarıöz deresi, Huğlu Boğaz deresi, Derebucak baraj deresi ve Yeşildağ Büyükçay deresi vb. dere ağızları yer alıyor. Bunun dışındaki alanlarda ise olta avcılığı yapılabilecek.

Konya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün ilgili kararına ilişkin yazısı göle sınırı olan tüm kaymakamlıklara ve belediye başkanlıkları ile kolluk kuvvetleri ve milli parklar şefliklerine de gönderilirken, konunun bu şekilde takibinin yapılması istendi.

BEYLERBEYİ KONAĞI İLE ÖĞRETMENEVİ ARASINDAKİ KIYILARDA OLTA AVCILIĞI YASAK

Beyşehir İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Kaya de konuyla ilgili yaptığı açıklamada, 15 Haziran’da su ürünleri av yasağının sona ermesiyle birlikte Beyşehir Gölü’nde amatör sportif olta avcılığının da tamamen serbest hale geldiğini söyledi.

 Bu yıl Beyşehir Gölü’nde sportif olta balıkçılığı yapacak alanların yeniden belirlendiğini ve sınırının genişlediğini belirterek olta tutkunlarına müjdeyi veren Kaya,  hobi balıkçılığının İçerişehir Mahallesi sahilindeki Beylerbeyi Konağı’ndan itibaren Öğretmenevi arasındaki sahil kesimi ve su pompaları haricinde, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından alınan kararda belirtilen diğer alanlar dışında serbest hale geldiğini belirterek, “Bu yasak alan dışındaki yerlerde sportif olta avcılarımız belirtilen kurallar çerçevesinde olta balıkçılığı yapabileceklerdir.”dedi.

ÜSTÜNLER ADASI’NDA BOTLA OLTA AVCILIĞA İZİN ÇIKTI

Kaya, Beyşehir Gölü’nün adalarının olta ile balık avcılığına kapalı olduğunu ancak sadece Üstünler Adası’nın Karabarun plajına bakan kısmının bu yıl alınan kararla ilk kez  serbest hale geldiğini vurgulayarak, “Konya İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz, oltacılardan gelen talep üzerine adalardan sadece Üstünler Adası ile Karaburun plajı dediğimiz yer arasını bot ve tekneyle olta balıkçılığına açmış bulunuyor. Burada bot ve tekneyle amatör avcılığı teşvik amacıyla alınan bu karardan olta meraklılarımız istifade edebileceklerdir. Bu, biliyorsunuz olta turizmi açısından da çok önemliydi. En çok para bırakan, harcama yapan olta tutkunu arkadaşlar bot ve tekneyle bu hobiye yapanlar olduğu için, bu yıl ilk defa belirttiğimiz bu kesimi hobi balıkçılığına açtık. Bunu da çok önemsiyoruz. Çünkü, bunun ilçemize ekonomik yönden de önemli bir getirisi olacak. Normalde daha önce olta tutkunlarımız bot ve tekneyle bu avı yapamıyordu. Bu yıl alınan kararla bu kısmı da olta avcılığına açmış olduk. Artık burada da hobi balıkçılığı bundan böyle yapılabilecek.”ifadelerini kullandı.

BAL: “GÖLDE OLTA AVI YAPILABİLER KIYI ŞERİDİ UZUNLUĞU 88 KİLOMETRE DAHA ARTTI”

Avrasya Amatör ve Sportif Olta Balıkçılığı Federasyonu Başkanı İlhan Bal da,  Beyşehir Gölü’nde daha önceki dönemde 12 kilometreyle sınırlı olan olta balıkçılığına açık alan uzunluğu, son kararla 88 kilometre daha açılarak 100 kilometreye ulaştığını söyledi.

Bal, Üstünler Adası’nın olta balıkçılığına açılmasından duyduğu memnuniyeti de dile getirirken, “Federasyon olarak göldeki 5 adanın olta avcılığına açılmasını istiyorduk. Ancak, bir tanesi açıldı. Burada bot ve tekneyle olta avcılığı yapmanın da bazı kaide ve kuralları var. Yani önüne gelen ‘benim botum, teknem var’ deyip bu kesimde av yapamayacak. Bunlar; bot ve teknenin bağlama kütüğünün olması, kullanacak kişinin kaptanlık belgesinin bulunması, botun gezinti yapabileceğine dair liman başkanlığından alacağı can güvenliği ile diğer aradıkları hususlarda uygunluk belgesi gibi bazı şartları var.  Bu belgelerin ne olduğuna ilişkin bilgiler liman başkanlığından öğrenilebilir. Bu şartları yerine getirmeden av yapılması halinde çok yüksek para cezaları olan idari yaptırımlarla karşılaşılmaması için olta avcılarımızın bu kesimde ava çıkmadan önce tüm bunlara da riayet etmesi gerekiyor. İnşallah zaman içerisinde bu talep ettiğimiz diğer adalar da olta avcılığına açılır diye ümit ediyoruz. Ancak, bu husus da tamamen biz amatör avcıların bu kontrollü olarak botla olta avcılığına açılan alanda uyacağımız kurallara bağlı. Eğer kurallara uygun av yapmazsak, bu bölgenin tekrar ava kapatılması da gündeme gelebilir. O yüzden, kurallara ve yasalara uygun olarak avcılık faaliyetlerini sürdürdüğümüz takdirde diğer adaların da olta avcılığına ileriki dönemlerde açılabileceğini umuyoruz. Konya İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüze de gölde olta avcılığına açık alanların uzunluğunu 12 kilometreden 88 kilometre daha artırarak 100 kilometre uzunluğuna çıkarmasından dolayı ve bir adanın botla amatör avcılığına açılmasından dolayı camiamız adına teşekkürlerimizi sunuyoruz” ifadelerini kullandı.

Kaynak: (BGRT) - Beyşehir Göl Radyo Televizyonu A.Ş. Editör: BGRT
Etiketler: Gölde, olta, avcılığı, yapılabilecek, alan, genişletildi,
Yorumlar
Haber Yazılımı