Haber Detayı
13 Ocak 2020 - Pazartesi 16:31 Bu haber 1381 kez okundu
 
Göle serilen ağlar buz tuttu, avcıların mesaisi zorlaştı
BEYŞEHİR - Türkiye’nin en büyük tatlı su gölü olan Beyşehir Gölü kıyılarının yer yer buzlanması, balıkçılık faaliyetlerini olumsuz etkiledi.
Ekonomi Haberi
Göle serilen ağlar buz tuttu, avcıların mesaisi zorlaştı

BEYŞEHİR - Türkiye’nin en büyük tatlı su gölü olan Beyşehir Gölü kıyılarının yer yer buzlanması, balıkçılık faaliyetlerini olumsuz etkiledi.

Kıyılarda buz tabakası arasında kalan teknelerini sopalarla kırarak açıklara gidebilen balıkçılar, serdikleri ağların da buzlarla kaplanması neticesinde zor anlar yaşadı.

Açıklarda serdikleri ağları buzlarıyla birlikte teknelerine toplamak zorunda kalan balıkçılar, ağ göz aralığına vuran balıkları ise ayıklamakta güçlük yaşadı.

Buzlu ağlarla ağırlaşan yükü kıyıya getirmekte zorlanan balıkçılar, burada balıkları ağlardan uzun uğraşların arasında ayıklayarak kasalara doldurdu.

Balıkçı Emin Gültekinci,  gölde emekli olunca 7-8 yıl ara verdiği balıkçılığa  yeniden başladığını belirterek, “Emekli olunca şimdi harçlık çıkarmak için bu işi yapıyorum. Şu anda gölde Çin sazanından başka balık da görünmüyor.  Göl artık geçim kaynağı olmaktan çıktı ama işte mecburiyetten gidiyoruz. Kıyılar buz tutmaya başlayınca ise işimiz zorlaştı. Hem teknemizi kıyıda hareket ettirip açıklara ilerleyebilmek, hem de göle serdiğimiz ağları toplayabilmek  ve gözlerine takılan balıkları toplayabilmek için sürekli buzları kırarak bu işi yapabiliyoruz. Ağlar da buzla kaplanınca ya yırtılıyor, ya yıpranıyor ve zarar görüyor. Bugünler o yüzden bizim için sıkıntılı ve zor günler” şeklinde konuştu.

Eşiyle birlikte balıkçılık yapan Talip Kabakçılar da, gölde  sazan ve levreğin  popülasyonunun azalması dolayısıyla tüm avcıların bu günlerde Çin sazanı avı için tatlı sulara ağ sermeye başladığını dile getirdi.

Aşırı soğuklar nedeniyle özellikle sabah saatlerinde kıyıya geldiklerinde kıyı kesimlerin buzla kaplandığını gördüklerini vurgulayan Kabakçılar, “Eşimle birlikte balıkçılık yapıyorum. O da bu mesleğe yeni başladı. Sabah kıyıya geldiğimizde  teknelerimizi suların donması nedeniyle buzları sopalarla kırarak  hareket ettirip açıklara gidebiliyoruz” dedi.

Açıklarda da serdikleri ağların buzlar arasında kaldığını gördüklerini anlatan Kabakçılar, “Buzlarıyla birlikte teknemize topladığımız ağlara takılan balıkları kıyıya geldiğimizde  kasalara toplamak için güçlük yaşıyoruz. Buzla kaplı ağların üzerine vurarak balıkları ayırıp kasalara alıyoruz. Ardından çuvallara doldurarak alıcılara satıyoruz. Bu arada eriyen buzların oluşturduğu suları da  teknemizden kovalarla boşaltıyoruz” diye konuştu.

Gölün buz tuttuğu zamanlarda balık avcılığının oldukça zor olduğunu aktaran Kabakçılar, “Gölün buz tuttuğu kesimlerde buz kalınlığı 2 santim civarında. Göl kıyıları sabahları don oluyor ama öğlen güneşin çıktığı zamanlarda açıklarda biraz erime oluyor. Tamamen donmaması, balıkçılık faaliyetlerinin sonlanmaması için en büyük beklentimiz. Eşimle birlikte açıldığımız gölde önce buzu kırdık, sonra ağı çektik. Balık durumunu soracak olursanız dün daha iyiydi, bugün daha az çıktı” şeklinde konuştu.

Kaynak: (BGRT) - Beyşehir Göl Radyo Televizyonu A.Ş. Editör: BGRT
Etiketler: Göle, serilen, ağlar, buz, tuttu,, avcıların, mesaisi, zorlaştı,
Yorumlar
Haber Yazılımı