Haber Detayı
14 Mayıs 2020 - Perşembe 13:38 Bu haber 2229 kez okundu
 
Konya Valisi Toprak, Beyşehir'de tarihi Kubadadab Sarayı ve Eflatunpınar'ını ziyaret etti
BEYŞEHİR - Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak, Beyşehir ilçesinde tarihi Kubadabad Sarayları ile Eflatunpınar Hitit Kutsal Anıtı ve Havuzu'nu ziyaret etti, Beyşehir Gölü'nün etrafını gezdi.
Eğitim-Kültür Haberi
Konya Valisi Toprak, Beyşehir'de tarihi Kubadadab Sarayı ve Eflatunpınar'ını ziyaret etti

BEYŞEHİR - Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak, Beyşehir ilçesinde tarihi Kubadabad Sarayları ile Eflatunpınar Hitit Kutsal Anıtı ve Havuzu'nu ziyaret etti, Beyşehir Gölü'nün etrafını gezdi.

Vali Toprak'ın Beyşehir ziyaretinde kendisine eşlik eden Beyşehir Kaymakamı Yusuf Özdemir ve Belediye Başkanı Adil Bayındır'la birlikte bazı tarihi mekanları ziyaret etti, "5-10 seneye kadar ben herkesin kafasındaki imajdan çok farklı bir Konya'nın sadece Türkiye'ye değil, dünyaya da bir vitrin olacağından adım gibi eminim"dedi.

Toprak, ziyaretinin sonunda gazetecilere yaptığı açıklamada, tabiatın canlandığı, mevsim olarak da en güzel günleri yaşadıklarını vurgulayarak, "Sadece Konya'nın değil ülkemizin her köşesi bu nisan mayıs ayını, tabiat güzelliklerimizin azami derecede sunulduğu bir ortamda geçiriyor. Konya'mızda bundan fazlasıyla nasibini alıyor. Şu anda bulunduğumuz kısımlarda özellikle gölün olması, işte arkada görmüş olduğunuz üç bin metrenin üzerinde zirveler karlı dağların aynı anda kuş cıvıltılarıyla beraber olması gerçekten tadına doyulmaz bir ortam sağlıyor bize" dedi.

Konya'nın ilçe ziyaretleriyle bu anlamda güzelliklerini keşfetmeye devam ettiklerini vurgulayan Toprak, tarihi Kubadadab Sarayları ile Eflatunpınar Hitit Kutsal Anıtı ve Havuzu'nu da bu anlamda ilk kez ziyaret ettiğini belirterek, bu tarihi mekanların Konya ilinin çok geniş bir turizm potansiyelinin çok önemli iki parçası olduğunu hatırlattı. Toprak, " Yani ilk yirmide, otuzda diyebilirim ki Büyükşehir Belediyemiz de bununla ilgili çok ciddi projeler hazırladı. Hepsi elimizde hazır Sayın turizm bakanımıza da, bunları gidip anlattık, arz ettik. Oda bunların gerçekten turizme inanılmaz katkıda olacağını, çok kıymetli eserler olduğunu teyit etti ve programlarına da aldılar" dedi.

Fotoğraf ve videolardan daha önce gördüğü iki mekanı canlı olarak görmenin bugüne kısmet olduğunu vurgulayan Vali Toprak, yeni tip koronavirüs salgınının sosyal hayatı kısıtlamasının kendilerine biraz zaman kazandırdığını da belirterek, "Tabi ikisi de bir birinden kıymetli. Eflatunpınarı da M.Ö yaklaşık 1200 yıllarına dayanıyor 3000 - 3500 yıllık geçmişi olan çok çarpıcı etkileyici bir Hitit eseri var orada, hem ibadet yapılan bir yer, hem sunumların yapıldığı hem bir su kaynağının bulunduğu ve onların tabiri ile tanrıların ağızlarından, yüzlerinden taşları ona göre ayarlamışlar. Suların aktığı, ona karşılık da sunumların verildiği gibi böyle ritüellerinde gerçekleştirildiği çok önemli bir tarihi eser. Burası da yine öncesine baktığımızda daha evvel yaşamış olan Hititler gibi medeniyetin taşlarına kalıntılarına da rastlıyoruz, fakat daha sonra da bildiğiniz gibi 1. Alâeddin Keykubat tarafından inşa ettirilmiş, yaklaşık 12-13 yılda inşa ettirilmiş bir saray, burada da 1981 yılından beri kazı çalışmaları devam ediyor. Hocalarımızın, öğrencilerimiz kontrolünde" ifadelerini kullandı.

Vali Toprak, Beyşehir'de Beyşehir Gölü'nün de Konya ve Türkiye coğrafyasına ayrı bir güzellik sunduğunu aktarırken, şöyle devam etti. "Biraz önce geldiğimiz yol çok güzel, tabiatla gölle, yolun maceralı olması biraz da çok ayrı bir önem veriyor buraya... Dediğim gibi bir tarafı orman, çok yüksek dağlar, bir tarafı göl bir tarafta böyle tarihi eserler. Bu ne oluyor tabi Beyşehir’in kıymetini bir kez daha gözlerimizin önüne serdi. Her tarafından, turizme kazandırılacak, kültüre kazandırılacak; hatta dünyaya kazandırılacak eserlerin fışkırdığını görüyoruz Beyşehir’den her geldiğimizde yeni bir bölümünü keşfediyoruz ve doyamıyoruz açıkçası. Büyükşehir belediyemizin çok ciddi hazırlık yaptığı, her türlü ayrıntısına kadar planlanmış projeler hazır, burasıyla da ilgili Eflatunpınarıyla da ilgili diğer ilçelerimizi saymıyorum. Diğer ilçelerimizde de var, 40 civarında, ciddi bir projelerimiz var. B unların büyük çoğunluğu da kabul gördü. Bizzat Kültür turizm bakanımıza gidip anlattık, arz ettik detaylı olarak o da turizmci birisi olduğu için sadece bakan bürokrat gözüyle değil, turizmci gözüyle de hangisinin gerçekten iş yapabileceği veya çok ziyaretçi kabul edebileceğini bilen birisi, detaylı üzerinde çalıştık burası da dâhil olmak üzere Eflatunpınarı da dâhil olmak üzere, Çatalhöyük tabi oralara hiç girmiyorum şu an itibariyle bunların hepsi gündemimize alındı. Şu pandemi sürecini aksatmayacak şekilde yatırımlar devam ediyor biliyorsunuz, karayolları bölge müdürlüğümüzdeki yolları inceliyoruz gördüğünüz gibi. Birçok yerde şantiyelerde çalışmalar devam ediyor. İnşallah bu işler de bu süreci olumsuz etkilemeyecek bir ortam içerisinde turizme kazandırılacak ve bizim avantajımız biliyorsunuz bir tarafımız Antalya, bir tarafımız Kapadokya turizmin en gözde 2 mekânından bahsediyoruz. Biz de bunların tam ortasına yerleşmiş durumdayız coğrafi olarak da ulaşim çok kolay, Çatalhöyük’ten Obrukhana kadar ilimizin her tarafı turistlik tarihi ve kültürel, elimizdeki eserlerle dolu miras diyelim bunlara çok büyük miraslar, tabiat güzelliklerini zaten görüntülerde izliyor seyircilerimiz, halkımız da biliyor onun için bu var olan potansiyelin ben çok uzun süre geçmeden inanıyorum ki 5-10 sene içerisinde Konya çünkü bilinmiyor işin gerçeğini söylemek gerekirse Konya denince dümdüz bir ova tarım yapılan bir yer olarak düşünülüyor tamam böyle kısımlarımız da var Karapınar kısımlarımız, doğu kısımlarımız ama gördüğünüz gibi dağlarıyla, yeşillikleriyle, ırmaklarıyla, pınarlarıyla kaynaklarıyla tabiat harikası bir ilimiz var onun için inşallah ben 5-10 seneye ben herkesin kafasındaki imajdan çok farklı bir Konya’nın sadece Türkiye’ye değil dünyaya da bir vitrin olacağından adım gibi eminim"

Kaynak: (BGRT) - Beyşehir Göl Radyo Televizyonu A.Ş. Editör: BGRT
Etiketler: Konya, Valisi, Toprak,, Beyşehir'de, tarihi, Kubadadab, Sarayı, ve, Eflatunpınar'ını, ziyaret, etti,
Yorumlar
Haber Yazılımı