Haber Detayı
07 Ocak 2020 - Salı 13:47 Bu haber 8644 kez okundu
 
Başkan Bayındır: Beyşehir doğalgaza kavuşuyor
BEYŞEHİR - Beyşehir Belediye Başkanı Adil Bayındır, Beyşehir ilçesinin bazı merkez mahallelerinin bu yıl yürütülecek çalışmalarla doğalgaza kavuşacağını söyledi.
Güncel Haberi
Başkan Bayındır: Beyşehir doğalgaza kavuşuyor

BEYŞEHİR - Beyşehir Belediye Başkanı Adil Bayındır, Beyşehir ilçesinin bazı merkez mahallelerinin bu yıl yürütülecek çalışmalarla doğalgaza kavuşacağını söyledi.

Beyşehir Belediye Meclisi’nin Ocak ayı olağan toplantısında konuşan Başkan  Bayındır, halen Yeni Mahalle’nin bir bölümünde taşımalı sistemle doğalgaz kullanımının olduğu Beyşehir’in bu yıldan itibaren boru hattı sistemiyle ilçeye gelecek olan doğalgazla tanışmaya başlayacağını söyledi.

Belediye Meclisi üyelerini toplantıda Beyşehir’de yürütülecek doğalgaz çalışmalarıyla ilgili olarak bilgilendiren Başkan Bayındır, “Beyşehir’de yapılabilirliği mümkün olan bir doğalgaz meselesi vardı. Sizlerin, bizlerin her gittiğimiz platformda gündeme taşımamız ve akabinde hepimizin adına benim ‘Beyşehir’i yeniden kazarım, yeniden yaparım, yeter ki doğalgaz gelsin’ sloganıyla çıktığım yolda bizi yalnız bırakmayan hükümetimizin yetkililerine, milletvekillerimize teşekkür ediyoruz” dedi.

“PROJE GECİKMESİN DİYE BELEDİYE OLARAK HER TÜRLÜ FEDAKARLIĞI YAPTIK, YAPIYORUZ”

Doğalgaz projesinin Beyşehir Belediyesi ayağında kurum olarak üzerlerine düşen ne varsa yapmanın gayreti içerisinde olduklarını da anlatan Bayındır, “Beyşehir Belediyesi olarak sizlerle beraber Beyşehir’de, Seydişehir’den gelen yüksek basınçlı boru hattının geçtiği güzergahlarda vatandaşlarla olan diyaloglar da dahil ilçemizin dağıtım merkezi olacak, Yeni Devlet Hastanesi’nin akabinde, arkasındaki çevre yolu güzergahındaki yerin tahsisi konusunda BOTAŞ ve ENERYA yetkililerini yüz yüze getirmedik. Bunu imarımız da, encümenimiz de biliyor. Biz de vatandaşlarımızı çağırarak, karşılığında yer önererek prensip anlaşmasına vardık. Biz belediye olarak da onlara takasla yer vereceğiz. Ki formalite bir yıl atmasın diye, mahkemeyle, yazışmalarla intikaya uğramasın bu proje diye. Onunla ilgili fedakarlık yaptık, yapmaya da devam edeceğiz” şeklinde sözlere yer verdi.

BEYŞEHİR’DE İLK DOĞALGAZA KAVUŞACAK MERKEZ MAHALLELER…

Beyşehir’de ilk olarak doğalgaza kavuşacak mahalleleri de konuşmasında aktaran Başkan Bayındır, şu bilgileri verdi:

“Beytepe, Esentepe, Hacıakif ve Yenimahalle şu önümüzdeki yazın, yani 2020’nin yaz programının şantiye dönemidir, kazma dönemidir, hatları geçirme dönemidir, dağıtımını yapma dönemidir. Akabinde 2021’de Hamidiye Mahallesi, Hacıarmağan Mahallesi ve Dalyan’ın, Evsat’ın bir kısmı yine bu Hacıakif’le beraber bitecek yüzde 30 filan, yüzde 70’e yakını ve Hacıarmağan Mahallesi, Dalyan Mahallesi, çarşı merkezi bütün bunlar da 2021 yılında bitecek. 2022 yılında TOKİ konutlarının bulunduğu Avşar Mahallesi, Eşrefoglu (İçerişehir), Bahçelievler Mahallesi yani Babakovdu dahil buna ve Müftü Mahallesi olmak üzere, Yeşilyurt da tabi Hamidiye’nin devamında var. Bütün bunları da 2022’nin sonunda inşallah Beyşehir doğalgaza ulaşmış olacak.”

“VATANDAŞIMIZ DAHA EKONOMİK DOĞALGAZ KULLANACAK”

Beyşehir’de Yeni Mahalle’nin belli bir bölümünde taşıma, mobil sistemle bazı konutların doğalgazla ısıtıldığını hatırlatan Başkan Bayındır, bunun maliyetlerinin yüksekliğine de vurgu yaptı. Bu konuda, gazı kullanan vatandaşlar arasında da ciddi bir rahatsızlığın sözkonusu olduğunu anlatan Bayındır, “Yani, gaz fiyatındaki artışlar, nakliyeden doğan artışlar, vatandaşa ağır yansımaktadır. Ama şunun bilinmesini isterim ki Konya ve Seydişehir’de maliyetler yüksek basınçlı boru hattıyla geldiği için, doğalgazın ana şebekesiyle geldiği için taşımalı olmadığı için bize göre biz 3 ödüyorsak onlar 1.80 filan ödüyorlar” dedi.

Taşımalı doğalgaz sisteminden yeni sisteme geçişle birlikte bundan ekonomik yönde vatandaşların da istifade edeceğini ve Beyşehir’in tam anlamıyla doğalgaza kavuştuğunda hava kirliliğinden de kurtulacağına dikkati çeken Başkan Bayındır, “İnşallah Beyşehir’de hem hava kirliliği yönünden hem vatandaşımızın ısınması yönünden iyi şeyler olacak” dedi.

Meclis toplantısında konuşmaların ardından daha sonra gündemdeki konular müzakere edilerek karara bağlandı.

Kaynak: (BGRT) - Beyşehir Göl Radyo Televizyonu A.Ş. Editör: BGRT
Etiketler: Başkan, Bayındır:, Beyşehir, doğalgaza, kavuşuyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı