Haber Detayı
17 Ağustos 2017 - Perşembe 10:06 Bu haber 2986 kez okundu
 
Beyşehir Rüzgar Enerjisi İle Tanışıyor
BEYŞEHİR - Beyşehir ilçesi, hayata geçirilecek projeyle rüzgar enerjisi ile tanışacak.
Ekonomi Haberi
Beyşehir Rüzgar Enerjisi İle Tanışıyor

BEYŞEHİR - Beyşehir Belediye Başkanı Murat Özaltun, paraşüt tepesi mevkisinde yapım çalışmaları devam eden rüzgar türbini enerji santrali inşaat alanını ziyaret etti. Özaltun, inşaat alanını gezerek yürütülen çalışmalar hakkında şantiye şefi Alpkan Kantaroğlu’ndan bilgi aldı. Özaltun “Beyşehir yine ilkleri yaşıyor. Ekim ayında enerji santralinin bir kısmının faaliyete geçeceği bilgisini aldık” dedi.

Konya'nın ilçeleri arasında ilk olarak Beyşehir’de böyle bir enerji santralinin kurulduğunu ve kendi döneminde Beyşehir’in yine bir ilki yaşadığını belirten Özaltun, şunları kaydetti: 
"Günümüzde enerjinin ne kadar kıymetli olduğu herkesin malumu... Beyşehir’imizde, Beyşehir’in farklı mahallerinde güneş enerjisi yatırımları yapılmakta ve devam etmekte... Bazıları faaliyete geçirilmiş durumda, bazılarının ise inşaatı devam ediyor. Tabi hal böyle olunca güneş enerjisi konusunda Beyşehir’imiz gereken noktaya inşallah gelmiş durumda. Rüzgar enerji ölçümleri geçmişte yapıldı ve bu konuda da Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığımız tarafından ihaleleri gerçekleştirildi. 

9 TÜRBİNİN İNŞAATI SÜRÜYOR

Yakamanastır Tabiat Alanı’nın üst tarafları, hatta paraşüt tepesi, "take off" denilen yerin biraz üst tarafında yatırımcımız tarafından yaklaşık 9 adetlik rüzgar türbini inşaatı devam ediyor. Aldığımız bilgiye göre bugün ilk etapta 3 tanesinin Ekim ayı sonuna kadar faaliyete alınması gerçekleşecek. Diğer altı tanesi de belki 2018’in ortalarında faaliyete geçmiş olacak. Bu noktada emeği geçen başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayip Erdoğan’a ve Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanımız Sayın Berat Albayrak Bey’e çok teşekkür ediyorum. Buradan hemşerilerimize ve yatırımcılarımıza diyorum ki Beyşehir gerek enerji noktasında gerek sanayi noktasında gerekse farklı noktalarda yatırım yapılabilecek nadir ilçelerden bir tanesi... Yatırımcılarımızı ilçemize davet ediyorum.” 

22,5 MEGAVATLIK ENERJİ ÜRETECEK

Yatırımcı firmanın şantiye şefi Alpkan Kantaroğlu ise, yürütülen çalışmanın teknik ayrıntılarıyla ilgili olarak şu bilgileri aktardı: 
“Yatırımcı firma olarak Beyşehir’de 87 metre kule uzunluğu ve 63 metre kanat uzunluğuyla 9 türbinlik bir proje hazırladık. Bir tane türbinimiz 2,5 megavat elektrik üretecek. Toplamda 22,5 megavatlık bir enerji üretilecek burada. 2018’in yarısına kadar bütün türbinlerimizi devreye sokmayı planlıyoruz. Fakat ilk etapta Ekim ayının sonuna 3 türbinimizi devreye sokarak enerji üretimine başlamış olacağız” dedi.

Kaynak: (BGRT) - Beyşehir Göl Radyo Televizyonu A.Ş. Editör: BGRT
Etiketler: Beyşehir, Rüzgar, Enerjisi, İle, Tanışıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı