Haber Detayı
05 Şubat 2019 - Salı 11:30 Bu haber 2974 kez okundu
 
Akademisyenlerden Anamas Dağı Tırmanışı
BEYŞEHİR - Selçuk Üniversitesinin Beyşehir Ali Akkanat Kampüsü'ndeki fakülte ve yüksekokullarda görevli 3 akademisyen, karla kaplı Anamas Dağı'na tırmandı.
Yaşam Haberi
Akademisyenlerden Anamas Dağı Tırmanışı

BEYŞEHİR - Selçuk Üniversitesinin Beyşehir Ali Akkanat Kampüsü'ndeki fakülte ve yüksekokullarda görevli 3 akademisyen, karla kaplı Anamas Dağı'na tırmandı.

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Beyşehir Ali Akkanat Turizm Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Yüksel Gürsoy, SÜ Beyşehir Ali Akkanat Meslek Yüksek Okulu Müdürü Dr. Oktay Nar ve SÜ Beyşehir Ali Akkanat Turizm Fakültesi Araştırma Görevlisi Engil Tengilimoğlu Beyşehir'in simgesi Anamas Dağı'na tırmandı.

Anamas'a tırmanışın zorlu ama zevkli bir yolculuk olduğunu belirten Gürsoy, şöyle konuştu: "Zirvesi 3 bin metre olan Anamas Dağı'nın yaklaşık 2 bin 200 metre yüksekliğindeki kesiminde yer alan buz ve karla kaplı Anamas radyolink zirvesine eksi 6 derece soğuk havaya rağmen 3 akademisyen olarak tırmandık. Radyolink tepe kulübesinin kar ve fırtına ile birlikte buz evine dönmüş olması dikkatimizi çekti. Yer yer 4 metreyi bulan karda kartpostallık görüntüleri ölümsüzleştirmeyi başardık." Anamas'ın her mevsim ayrı güzel olduğunu dile getiren Gürsoy, tırmanışa 5 kişi başladıklarını ancak 3 kişinin tamamlayabildiğini aktardı. Gürsoy, "Anamas Dağı'nı bu mevsimde herkesin görmesi gerekiyor. Deneyimli ve ekipmanı olmayan kişilerin hiçbir şekilde dağda tek başına dolaşmaması gerekiyor. Kimi zaman eksi 6 dereceyi bulan soğuk zirvede şiddetli rüzgar ile birleşince sorunlar ortaya çıkabiliyor. Zirvedeki kulübenin buz ve karla kaplanmış olması inanılmaz bir görüntüyü bizlere sunuyor. Her gittiğimizde hayranlıkla bakıyoruz" ifadelerini kullandı.

Kaynak: (BGRT) - Beyşehir Göl Radyo Televizyonu A.Ş. Editör: BGRT
Etiketler: Akademisyenlerden, Anamas, Dağı, Tırmanışı,
Yorumlar
Haber Yazılımı